Anasayfa / Ekonomi Haberleri / SGK garson avında

SGK garson avında

SGK garson avında
SGK lokanta ve eğlence merkezlerini mercek altına aldı


Garsonuna sigorta yaptırmayan işyerleri prim indiriminden yararlanamayacak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sektörel denetimler için düğmeye bastı. Kurum, bu yaz kayıtsız işçi çalıştıran lokanta, eğlence merkezleri ve kahvaltı salonlarını tek tek inceleyecek. Gelecek yıldan itibaren kayıtsız işçi çalıştıran bütün sektörleri bu kapsama alacak. Yapılan işin niteliği, büyüklüğü, kaç kişiyle yapıldığı gibi ayrıntılar raporlanacak. Garsonuna sigorta yaptırmayan işyerlerinin sigortalı çalışanları için prim indiriminden yararlanamayacak.
Sabah’ın haberine göre, son iki aydır yeniden yapılandırma nedeniyle yoğun bir mesai yürüten SGK şimdi de kaçak avına çıkıyor. Kurum, sigortasız çalışanları tespit etmek için birbirinden ilginç yöntemleri uygulamaya koyuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 16 milyon öğrenci velisi ile sabit ve cep telefonu abonelerinin bilgilerini, Sağlık Bakanlığı’ndan muayene listelerini alan kurum, bu kayıtlardaki meslek bilgilerini tek tek inceleyerek sigortasız çalışanlara ulaşılıyor. Meslek bilgileri bölümünde mesleğini, çalıştığı yeri bildiren velilerin, orada kayıtlı olarak çalışıp çalışmadığı tespit ediliyor.


ALO KAÇAK VAR!
SGK, GSM operatörleri ve okulların yanı sıra spor federasyonları, bankalar, noterlerin yaptıkları her işlemde meslek bilgileri ile kişinin çalıştığı kuruma ilişkin bilgileri de alıyor. Bu bilgileri süzgeçten geçirerek kimlerin kayıt dışı olduğunu belirliyor. Sadece telefon kayıtları ile yapılan incelemelerde yaklaşık 400 bin işçinin kaçak çalıştığını saptayan Kurum, işletmeler hakkında para cezası kesti.


{2}

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir