Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Şehirlerarası Yarışta Mersin Temposunu Artırıyor

Şehirlerarası Yarışta Mersin Temposunu Artırıyor

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, ülkelerin ülkelerle, şehirlerin ise şehirlerle yarıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Şehirler arası yarışta Mersin’in ön sıralarda yer alması hepimizin ortak arzusudur. Bu yarış duraklaması ve molası olmayan bir yarıştır. Bir an duraklamak, geri sıralara düşme anlamına gelir.

Mersin olarak bu yarıştaki hedeflerimize ulaşmak için geliştireceğimiz  stratejilerimizin birinci aşaması,  bu amansız yarışta şu anda nerede olduğumuzun bilinmesidir.
Yarıştaki yerimizin belirlenmesi konusunda objektif verilere dayalı, bilimsel araştırmalara ihtiyaç vardır.

Ülkemizde az da olsa, bu tür araştırmaların örnekleri görülmeye başlanmıştır. Bu araştırmalardan birisi de, Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu ( URAK) tarafından yapılan ve şehirlerin rakabet gücünü ölçmeyi amaçlayan çalışmadır. Bu çalışma neticesinde, her yıl bir rapor yayınlanmaktadır. Üçüncüsü geçen hafta yayınlanan bu rapor, tüm şehirlerimizin olduğu gibi, rekabet gücü açısından kentimizin de artı ve eksilerini ortaya koymaktadır.

Bir anlamda, bu raporlarla şehrimizin MR(emar)’ı çekilmektedir.
Nasıl ki hastalık teşhisi için çekilen MR görüntülerini uzmanlar yorumlayabiliyorsa, kentimizi de kapsayan bu tür sosyo-ekonomik raporların farklı alanlardaki yetkili ve ilgililerce ciddi biçimde yorumlanması gerekmektedir.
URAK tarafından yayınlanan son üç raporu karşılaştırmalı olarak incelediğimizde bazı ilginç sonuçlara ulaşıyoruz.

Mersin, nüfus ve ekonomik büyüklük açısından sekizinci, vergi tahsilatında ise beşinci büyük ildir. Ancak, rekabet gücü açısından 81 il içinde 14. sırada olduğu görülmektedir. (Bir önceki raporda 15., ilk raporda ise 16. sırada bulunmaktaydı.) Genel rekabet gücümüzün yükselme eğiliminde olduğunu, ancak gelinen seviyenin büyüklüğümüzle orantılı olmadığını söyleyebiliriz.

Mersin erişilebilirlik endeksinde 11. sırada bulunmaktadır. Bundan önceki raporlarda 10. sırada bulunmaktaydı. Sahip olduğu liman, demiryolu ve karayolu bağlantıları, Mersin’i kolay erişilebilir bir şehir yapmaktadır.

Ancak, Mersin’in doğal yapısından ve geçmiş dönemlerde yapılmış ulaşım yatırımlarından kaynaklanan bu avantajımızı, yeni yatırımlarla destekleyemezsek, alt sıralara düşmemiz kaçınılmaz hale gelir.

Mersin’de bir havaalanı açılması, Mersin-Antalya arasındaki bölünmüş yol çalışmalarının tamamlanması, Mersin-Adana arasında hızlı tren hattının açılması, şehir içindeki yolların sayısının artırılması, otoban bağlantı yollarının çoğaltılması, mevcut ana arterlerin genişletilmesi halinde, Mersin en kolay ulaşılabilen şehirler listesinde daha yukarılara çıkacaktır. Mersin’in kolay erişilebilir bir şehir olması, hiç şüphesiz ki, rekabet gücünü ciddi biçimde artıracaktır.

Mersin’in rekabetçilik açısından en zayıf olduğu alan, beşeri sermaye           ( nüfusun eğitim düzeyi ) ve yaşam kalitesinin nispi olarak düşük olmasıdır. Bu konuda, ancak 23. sıradan 22. sıraya gelebilmiştir.

Son 10 yıldır her paltformda, Mersin’in eğitim, sağlık ve fiziki altyapı ile ilgili göstergelerinin alarm verdiğini ifade etmeye çalışıyoruz. Kamuoyunun ve yetkililerin dikkatini bu konuya çekmeye çalışıyoruz.  Nitekim, elimizdeki bu rapor, bu endişelerimizin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir.

Mersin elimizdeki verilere göre, kişi başına düşen hastane yatağı açısından 55. sıradadır. Kişi başına düşen otomobil sayısı bakımından ise 33. sıraya gerilemiştir.  Eğitim ile ilgili göstergelerde ilk 20 il içine girmekte bile zorlanıyoruz. Kişi başına düşen mevduat sıralmasında 20. sırada bulunmaktadır. Bu göstergeler, yaşam kalitemizi olumsuz olarak etkilediği gibi, rekabet gücümüzü de sınırlamaktadır.

Mersin’in beşeri sermaye ve yaşam kalitesini artırabilmesi için eğitim ve sağlık alanlarına daha büyük yatırımlar yapılması gerekmektedir. Geçen seneye göre, bu k

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir