Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ŞAM’IN 200 MİLYONUNA BLOKE

ŞAM’IN 200 MİLYONUNA BLOKE

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik dokuz maddelik yaptırım paketinin detayları netleşmeye başladı. Türk bankacılık sektöründe Suriye Merkez Bankası ve Suriye Ticaret Bankası’na ait yaklaşık 200 milyon liralık hesap tespit edildi. Sadece bir bankada Suriye Ticaret Bankası’nın 80-90 milyon liralık hesabına bloke konuldu. Dışişleri Bakanlığı’nın uyarı yazısının ardından paraların Suriye’ye gitmesini önlemek amacıyla sektör temsilcileri gerekli tedbirleri alacak. Suriye’ye yönelik yaptırım kararının ardından iki ülke arasında yapılan ticaretin finansmanına yönelik gerekli önlemlerin alındığını ifade eden üst düzey bir ekonomi yetkilisi, “Suriye’nin Türkiye bankalarında toplamda 200 milyon lira civarında bir hesabı bulunuyor. Bu paralar, kamu ve özel şirketlerin bu ülkede yapmış oldukları işlerin karşılığında ödenmiş paralar. Biz bu paranın Suriye’ye gitmesini önlemek amacıyla gereken tedbirleri aldık.” dedi.

Suriye Merkez Bankası ve Ticaret Bankası’nın hesaplarına Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen uyarı yazısı uygulamasından Türk işadamlarının zarar görmemesi için bazı esneklikler sağlanacağını ifade eden aynı yetkili, bu ülkede ticaret yapan firmaların alacağına karşılık gelen miktarların ödenebileceğine dikkat çekti. Paranın önemli bir kısmı yerli ve yabancı ortaklığın bulunduğu tek bir bankada tutuluyor. Türkiye’nin haftalardır tartışılan Suriye’ye yaptırımlarına yönelik dokuz maddelik paketi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından geçen hafta açıklanmıştı.

Diğer taraftan, Davutoğlu ve Rus meslektaşı Sergey Lavrov, önceki gün Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bir araya gelerek Suriye ile ilgili konuları görüştü. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Suriye’deki olaylara dışarıdan silahlı müdahalede bulunulmasının, ültimatom ve tehditlerle güç kullanılmasının ‘kabul edilemez’ olduğunu vurguladığı kaydedildi.

Esed: Şiddet emri vermedim

Öte yandan ABD’de yayın yapan ABC kanalına konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, göstericilerin şiddet kullanılarak bastırılması emri verdiği iddialarını reddetti. Suriye ordusundan bazı kişilerin ileri gitmiş olabileceğini kabul eden Esed, bu kişilerin de cezalandırıldığını savundu. Diğer yandan, Suriye’de yerel kaynaklar, dünkü protestolarda güvenlik güçlerinin, ülke genelinde 34 kişiyi öldürdüğünü duyurdu.

Rus donanması yola çıktı

Uluslararası toplumun baskısına maruz kalan Şam yönetiminin en büyük destekçilerinden Rusya’nın tatbikat amaçlı olarak Akdeniz’e yollayacağını açıkladığı donanma yola çıktı. Rusya Genelkurmay Başkanlığı, gemilerin Suriye’ye herhangi bir destek hedefi olmadığını, uzun süreli tatbikatın Suriye’de yaşanan olaylardan önce planlandığını açıklamıştı. Rusya’nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov’un da aralarında bulunduğu gemilerin, Suriye’nin Tartus Limanı’nda bulunan deniz üssüne gideceği iddiası ise yalanlandı.

‘Hamas, Türkiye ve Katar’ın baskısıyla Şam’ı terk ediyor’

Filistinli gruplardan Hamas’ın yıllarca karargah olarak kullandığı Suriye’yi terk edeceği öne sürülüyor. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin iddiasına göre Hamas, Türkiye ve Katar’ın yaptığı baskılar sonucu önümüzdeki haftadan itibaren Suriye’yi tamamen terk edecek. 1990’lı yılların sonlarında Suriye’ye yerleşen Hamas, ‘Arap Baharı’yla birlikte çatışmaların yaşandığı Suriye’yi neden terk etmediği konusunda sert eleştirilere maruz kalıyordu. İsrail yanlısı duruşuyla da bilinen gazeteye göre Mısır’ın başkenti Kahire ve Katar’a yerleşmesi beklenen Hamas, bu şekilde hem Suriye ve İran’ın kontrolünden çıkacak hem de İsrail’e karşı eskiye oranla daha yumuşak politikalar izleyecek. Gazete, İran’ın ise son günlerde örgüte büyük bir baskı yaparak Suriye’yi terk etmemesini istiyordu.

Gazetenin konuştuğu üst düzey Hamas yetkilisine göre örgüt üyelerinin çok büyük bir kısmını Ortadoğu ülkelerindeki değişik kentlere dağıtacak ve geride küçük bir birim bırakacak. Haberde örgütün ayrıca Suriye’deki mal ve banka var

Çok Okunan Haber

Mersinden Kadın Kooperatifi “KOCAMAN BİZ OLUYOR”

Toros Üniversitesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Toros Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Rektörlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir