Rüşvette Avrupa birincisiyiz

Rüşvette Avrupa birincisiyiz

ULUSLARARASI Yolsuzluk Anketi’ne göre, eğitim, sağlık, vergi gibi hizmetleri alabilmek için rüşvet vermek gereken ülkeler arasında Türkiye 6’ncı sırada. Listedeki ilk 5 ülke ise Avrupa’da olmadığı için Türkiye bu sıralamada Avrupa’nın rüşvet lideri

EĞİTİM, sağlık, vergi ve güvenlik gibi hizmetleri alabilmek için rüşvet verilmesi gereken ülkeleri açıklandı. Türkiye listenin 6’ıncı sırasında yer aldı. Ancak önceki 5 ülkenin Avrupa’dan olmaması nedeniyle Türkiye Avrupa’nın ‘rüşvet’ lideri ülkesi oldu. Listede ilk 5 sırada Liberya, Afganistan, Irak, Hindistan ve Gana yer aldı. Rüşvet sıralamasında, Türkiye’nin hemen ardından Meksika 7’inci, Romanya ise 8’inci sıraya yerleşti.

Uluslarası Yolsuzluk Anketi’nin (Global Corruption Barometer) son sonuçlarına göre geçtiğimiz yıl her 4 kişiden biri ihtiyacı olan hizmeti alabilmek için rüşvet verdi. Yolsuzluk karşıtı Transparency International örgütün yayınladığı anket halktan sıradan insanları 9 temel hizmeti almak için vermesi gereken rüşvete odaklanıyor.

En çok rüşvet polise

Anketin yapıldığı ülkelerde en çok rüşvetin yüzde 29 ile polise verildiği ortaya çıktı. Ankette, gümrük, eğitim, yargı, sağlık, evrak, emlak, vergi ve kamu hizmetleri için en çok rüşvet verilen ülkeler ise Liberya, Afganistan ve Irak olarak sıralanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM