PORTEKİZ KRİZİN EŞİĞİNDE.

PORTEKİZ KRİZİN EŞİĞİNDE.

Krizin eşiğindeki yeni ülke Portekiz


Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, euro bölgesinin mali açıdan zor durumda bulunan üyelerine verdikleri desteğe son halini vermek için toplanmasına saatler kala, bu üyelerden Portekiz kritik bir süreçten geçiyor.
 Portekiz parlamentosunda bugün oylanacak olan AB destekli son kemer sıkma önlemlerinin kabul edilmemesi durumunda, Başbakan Jose Socrates’in istifa etme tehdidinde bulunması euro bölgesine yönelik kaygıları yine alevlendirdi.
Başbakan Socrates, muhalefetin yeni önlemlere destek vermemesi durumunda ülkenin içinde bulunduğu borç krizinin ağırlaşacağını ve Yunanistan ile İrlanda’dan sonra kurtarma başvurusu yapacak üçüncü ekonomi olacağını belirtmişti. Socrates, bu durumda istifa edeceği tehdidini de yapmıştı.
EURO DEĞER KAYBETTİ
Reuters’a konuşan JPMorgan Chase’in Tokyo’daki baş ekonomisti Junya Tanase, “Eğer Başbakan Socrates istifa ederse, Portekiz büyük olasılıkla Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’dan (IMF) yardım talep edecek ve bu da euroya bir miktar satışı tetikleyebilecek” dedi.
Dün 1.42’yi aşarak son dört ayın en yükseğini gören euro/dolar paritesi Portekiz ile ilgili kaygılarla birlikte gerileyerek 1.41’li seviyelere geldi. Paritedeki harekete paralel olarak euro içerde TL karşısında 2.21’e geriledi.
YÖNETİM BOŞLUĞU İŞLERİ ZORLAŞTIRIR
Hükümetin düşmesi ve Portekiz’de seçim sürecine girilmesinin ülkenin hali hazırdaki sorunlarını daha da ağırlaştırması bekleniyor. Yeni seçimin Mayıs’tan önceye yetiştirilemeyeceği belirtilirken, Portekiz’in Nisan’da 4.5 milyar euro, Haziran’da ise 5 milyar euro tuturında borç geri ödemesi bulunuyor. Analistlerin, Lizbon hükümetinin bu yükümlülükleri yerine getirecek kaynağa sahip olup olmadıkları hakkında tereddütleri bulunuyor.
Yönetim boşluğunun borç ödemenin yoğunlaştığı bu dönemde, piyasalardan borç bulmayı daha da zorlaştıracağı savunuluyor.
ALLIED IRISH BANK KORKUTTU
Eurodaki düşüşü tetikleyen diğer bir neden ise İrlanda’da kamulaştırılan Allied Irish Banks’ın, bir kupon ödemesini gerçekleştiremeyeceğiyle ilgili spekülasyonlar oldu.
Bu spekülasyonlarla birlikte İrlanda’nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi bu ülkenin euro bölgesine katıldığından beri gördüğü en yüksek seviyeye çıktı.
Ancak, banka kupon ödemesini önceden belirlendiği gibi Çarşamba günü gerçekleştirileceğini açıkladı.


{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM