Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Para Piyasası

Para Piyasası

Yılın en kötü günü
 
 
ABD’de beklenenden kötü gelen ekonomik veriler ve Avrupa’nın borç sorununa ilişkin kaygılar borsaları kötü vurdu. Dow Jones yüzde 2.2 kayıpla 12 bin 290 puana, S&P 500 de yüzde 2.28 düşüşle 1314 puana indi. Her iki endeks de geçtiğimiz ağustos ayından bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadı.
 
ABD borsalarında yaşanan sert düşüşte ekonomiye ilişkin beklenenden kötü gelen rakamlar etkili oldu. ABD’den gelen kötü veriler, Asya’yı da düşürdü. Asya’da borsalar günü yüzde 1.5- 2 arasında düşüşlü kaparken, Asya’nın en büyük endeksi MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.8 geriledi.
 
Nikkei, yüzde 1.5 değer kaybederken, Güney Kore Kospi endeksi yüzde 1.2 değer kaybetti.
 
EURO VE PETROL DÜŞÜYOR
Piyasalardaki satış eğilimde, Moody’s’in Yunanistan’ın yerel ve yabancı cinsten tahvil notllarını indirmesi de etkili. Euro/dolar paritesi 1.4450 sınırını zorlarken, bugün işlemlerde 1.43 seviyelerine kadar geriledi.
 
Öte yandan gelen verilerin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesi petrol fiyatlarını da geriletti. ABD’de ham petrolün varil fiyatı yüzde 3’e yakın düşüşle, 99.47 dolara indi.
 
Sabah ilk olarak merakla beklenen özel sektör istihdam verisi açıklandı. ABD’de özel sektördeki istihdam artışı Mayıs ayında sadece 38 bin kişi ile sınırlı kaldı. Bu rakam eylül ayından bu yana en düşük artışı gösteriyor.  
 
ISM imalat sanayi endeksi de Nisan ayındaki 60.4 seviyesinden Mayıs’ta 53.5’e geriledi. Her iki verinin de ABD ekonomisinde yavaşlamaya işaret etmesi piyasalarda büyük bir rahatsızlık yarattı.
 
Bu verilerin hemen ardından Moody’s’in Yunanistan’ın kredi notunu düşürüp Caa1’e indirmesi de piyasalardaki kayıpların artmasına neden oldu.
 
Uzmanlar, ekonomiye ilişkin kaygıların piyasalar üzerinde belirleyici olduğunu, biraz da panik satışların etkisiyle borsalarda sert düşüşler yaşandığını belirtiyor. 
 
İÇERİSİ SAKİN

{2}

Çok Okunan Haber

“ZAKKUM HEPİMİZİN HAYATINI DEĞİŞTİRDİ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün emanetine sahip çıkarak Silifke’nin Atayurt Mahallesi’ndeki Gazi Çiftliği’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir