Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Para muslukları kapanıyor

Para muslukları kapanıyor

Dikkat… Para muslukları kapanıyor
 
 
Türkiye ekonomisinin resmini ünlü akademisyenlerle çekmeye devam ediyoruz. Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Erhan Aslanoğlu, cari açık, seçim öncesinde ve sonrasında uygulanması gereken ekonomi politikaları ve kurlardaki hareketlere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
 
İşte o röportaj:


–Türkiye’nin en büyük problemlerinden cari açıkla ilgili görüşleriniz nelerdir. Önlenmesi için ne tür tedbirlere ve ne kadar süreye ihtiyaç var?


Ben de cari açığın yüksek ve oldukça riskli bir yerde olduğunu düşünüyorum. Geçmişe bakarak, dünyadaki diğer örnekler ve finansman koşullarına bakarak, cari açığın geldiği noktanın ve gidişatının bir riske işaret ettiğini düşünüyorum. Burada en temel gösterge, ülkenin büyüklüğüne ve gayri safi yurtiçi hasılasına (GSYİH) oranının hızla artıyor olması. Dolayısıyla bir risk var ve önlem gerekiyor. Artık cari açık ve dış denge için kısa, orta ve uzun vadeli düşünmek gerekiyor.


Kısa vadede yapılabilecek şeylerin; para ve maliye politikaları ile olabilecek önlemler olabileceğini düşünüyorum. Para politikası derken, sadece Türk lirası değil, döviz politikasını da vurgulamak istiyorum.


LİRANIN DEĞERİNİ DÜŞÜRECEK POLİTİKA İZLENMELİ


–Merkez bankası eliyle uygulanacak döviz politikasından bahsediyorsunuz. Öyle değil mi?


Evet. Biraz daha yönetilebilir bir kur sistemine giden, bu tür mesajlar veren bir merkez bankasının daha isabetli bir politika uygulayacağını düşünüyorum. Şu anda bunun çok kolay olamayacağını ancak seçim sonrası merkez bankasının daha yönetilebilir bir kur politikasına gideceğini düşünüyorum. Aslında bu üstü kapalı şekilde uygulanıyor. Ama bunu daha açık ve net şekilde, kısa vadeli politikalardan birisi olarak; bir miktar Türk lirasının değer kaybını öne alan, rekabet gücünü artıracak bir kur politikasını yönetmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 
Ama esas olarak, ekonominin ne yazık ki soğutulması gerekiyor. Önce bir daha büyük tehlike yaratmayacak, tabiri caizse bir yangını söndürme, soğutma işlemine ihtiyaç var. Bu da sıkı para ve maliye politikalarıyla olması gereken bir şey…Merkez bankasının döviz alımlarını güçlü tutarak, Türk lirasının rekabetçi gücünü artırarak, dış talebi biraz iç talebin yerine ikame etmeli.


SEÇİM ÖNCESİ YAPAMAZ


– Merkez bankasının bu müdahaleyi seçimden önce yapma aciliyeti var mı?


Yok. Yapamaz da diyebilirim. Çünkü kurla ilgili politikalar risklidir, kontrolden çıkabilir, spekülatif çok boyutu olabilir. Seçim öncesinde böyle bir politika olacağını beklemiyorum. Ancak kurun çok iyi yönetilmesi gerekiyor ve piyasanın da  buna hazırlanması gerekiyor.


Ayrıca, Türkiye’nin kısa vadeli dış borçları artıyor bu nedenle merkez bankasının döviz rezervlerini artırması gerektiğini düşünüyorum. Kısa vadeli borçlar, gelecek bir iki yıl içinde daha da hızlanacak gibi görünüyor. Merkez’in elindeki rezervin, kısa vadeli yükümlülüklerin üzerine çıkması gerekiyor. O nedenle şu andaki rezerv miktarının en 15 ile 20 milyar dolar civarında artırılması gerekiyor. 


Şu anda kısa vadeli borç miktarı 60 milyar dolar civarındayken, rezervimiz ise 80 milyar doların üstünde. Ancak 2013 yılı başlarında kısa vadeli borç 90 milyar dolara çıkabilir. İki yıl için hızlı artış göstermeye aday. O yüzden bizim de rezervimizi 100 milyar doların üzerine çıkarmamız gerekiyor. Bu durum aslında merkez bankasının döviz alması için fırsat yaratıyor. Bir taşla iki kuş vurulması gibi. Bunun rastlantısal değil de öngörülebilir bir şekilde götürülmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.


– Merkez bu politikayı benimserse TL’nin nereye kadar gerileyeceğini düşünüyorsunuz?


Bu zor bir soru. Ancak reel kur endeksi, liranın çok değerli olduğuna işaret etmiyor. Lira, benim hesaplamalarıma göre olması gereken yere yakın seyrediyor. Ancak, bir süre dış talebi biraz desteklemek için daha değers

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir