Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Özince: Sanırım Bizide Gazeteciler Gibi Götürecekler

Özince: Sanırım Bizide Gazeteciler Gibi Götürecekler

İŞ Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Devlet Bakanı Babacan’ın bankacılık sektörüne yönelik önlemler için “Bunu polisiye tedbirlerle yapmak istemiyoruz” sözlerine veryansın etti.

BASINDAKİ GİBİ ALIP GÖTÜRMEK KALDI

Devlet Bakanı Ali Babacan’ın Merkez Bankası’nın ‘düşük faiz, yüksek karşılık’ politikası sonrasında kredi hacmini değerlendirme tarzı Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’yi rahatsız etti. “Ortalamayı yükselten üç-dört banka tesbit ettik, bunun geçici olduğunu düşünüyoruz. Bunu polisiye tedbirlerle yapmayı tercih etmiyoruz” diyen Babacan’a Özince, “Polisiye derken, herhalde geriye sanırım basındaki gibi gelip götürmek kaldı” sözleriyle karşılık verdi. Gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tutuklanma sürecine atıfta bulunarak tepkisini dile getiren Özince devamında da “Basındaki yöntemler uygulanacaksa, yok teslim. Munzam karşılıklar artmaya devam etsin. Hatta tamamını verelim” dedi.

HUKUK DEVLETİ DEĞİL MİYİZ

İş Bankası’nın Erbil’de şube açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özince, şunları dedi: “Bu hakikâten şaka gibi. Polisiye ne tedbir uygulayabilirsiniz ki bir bankaya? Hukuk devletinde değil miyiz? Ne biçim ifadeler bunlar. Hangi polisiye? Polislik birşeyimiz varsa yerimizde durduğumuz kabahat zaten. Görevini yanlış yapan bankacıya çok rahatlıkla otorite ‘ben bunu uygun görmüyorum’ diyebiliyor. Ama halka açık bir anonim şirketi bu şekilde ele alamazsınız. O zaman Türkiye, yönetimin doğru düzgün ve güvenilir olduğu bir ülke olmaktan çıkar.”

Banka bazında, kredi bazında politikalar değil de genele yönelik politikalar izlendiğine dikkati çeken Özince, “Deniyor ki bazı bankalara birtakım el altından bilgiler uçuruluyor. Hep bazı bankalar teşhisi vardır. Bazı bankaya kızılır, bütün bankaya laf edilir. Bazı bankanın bir konusu yetersizdir, bütün bankalara teşmil edilir. Kimin kimden ne şikâyeti varsa devletin mekanizmaları bunun gereğini yapmaya müsait. Mahalle hocası mantığıyla bütün sınıfı falakaya yatırmaya gerek yok” diye konuştu.

ÜZERİMİZE ÇOK GELİYORLAR

Özince, son dönemde bankacılık sektörüne yönelik alınan kararların sektöre etkilerine ilişkin de şu görüşleri dile getirdi: “Korkarım şu olacak; biz milyonlarca müşteriye ‘pardon kredi bitti, limite dayandık’ diyemeyeceğimize göre az sayıdaki kurumsal müşteriden, büyük ihtimalle daha çok büyük müşterilerden çekileceğiz. Veyahut bazı imkânı olan bankalarımız, eğer yurtdışında bir bankanın iştirakiyse oraya gönderecekler. Daha olmadı yurtdışındaki bankalarla birtakım yapılandırmalara girip krediyi buradan verip orada gösterecekler. Daha da olmadı birtakım kredilerini yurtdışındaki bankalara satacaklar. Yani ben dış ticaret açığıyla mutlaka mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama bu sadece ithalatı azaltmaya çalışmakla olamaz. İhracatı artırma işini kim yapacak? Bu politikalar etkin olur mu olmaz mı bilmiyorum, ama canımızı çok yaktığı kesin. Peki canı yanan kim? Canı yanan ben değilim. Ben zaten bankanın maaşlı çalışanıyım. Banka hissedarı olan milyonlarca insan var. Sadece İş Bankası hissedarı olan 200 bin yatırımcı var. Bu yatırımcılar bugün buraya koydukları sermayenin kârını tahsil dahi edemiyorlar. BDDK, en güçlü bankalarımızda dahi elde edilen kârı çoğunlukla sermayeye ekletiyor. Devamlı bankacılık sektörünün çok kârlı olduğu söyleniyor. Hatta bu konuda en fazla şikâyeti olan birtakım sivil toplum yöneticisine ‘sizin kâr beklentiniz nedir’ dediğimde, ‘yüzde 40’ diyebilecek kadar da Türkiye’de kârlı işadamları var.

KARLARA GEREKSİZ TIRPAN

Sonuçta ben bankacılık sektörünün çok zamansız ve çok gereksiz bir şekilde kârlılığının tırpanlandığını düşünüyorum. Hadi munzam karşılığı arttırdınız, anlamı

Çok Okunan Haber

Mersinden Kadın Kooperatifi “KOCAMAN BİZ OLUYOR”

Toros Üniversitesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Toros Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Rektörlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir