Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Otur yerine sıfır.

Otur yerine sıfır.

5.9’da bile çuvalladık
 
 
Kütahya’nın Simav İlçesi’nde önceki gece 23.15’te meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, yaşananlardan ders almadığımızı bir kere daha gösterdi. Depremin ardından 25 bin nüfuslu ilçeyle bağlantı kesildi, telefonlar çalışmadı, internete girilemedi. Kandilli Rasathanesi’nin sitesine de uzun süre ulaşılamadı.
 
VATANDAŞLAR SOKAKTA SABAHLADILAR / FOTO GALERİ
CANLI YAYINDA DEPREME BÖYLE YAKALANDILAR / WEB TV
KÜTAHYA’nın Simav İlçesi’ndeki deprem Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre 7.6 kilometre derinlikte, Richter ölçeğiyle 5.9 büyüklüğünde. Depremin ardından 25 bin nüfuslu ilçede eletrikler kesildi, herkes telefona sarılınca bölgeden saatlerce sağlıklı haber alınamadı.


‘Öncü’ hayat kurtardı


Özellikle 19 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sonra uzmanların her fırsatta dikkat çektikleri bina güvenliğinden ise eser yoktu. İlçede bir bina yıkılıp, bir bina yan yatarken, birçok bina da ağır hasar aldı. Depremden hasarsız kurtulan bina yok denecek kadar azdı. Jeotermal hatları ve içme suyu boruları patladı. Evlerin hasar gördüğü bazı köylerde yaşayanlar, ilgisizlikten yakındı.


Simavlılar’ı kurtaran ise saat 23.15’te meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremden 16 dakika önce saat 22.59’da meydana gelen 3.8 büyüklüğündeki öncü deprem oldu. İlçe halkının evlerini terk edip sokaklara akın etmesi can kaybının büyümesini önledi. 1 kişinin öldüğü, 1’i ağır 85 yaralıyla atlatılan deprem sonrasındaki artçı sarsıntılar kâbus yaşattı.


Yardıma tam not


Deprem dersini en iyi çalışanın ise Sivil Savunma, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), AKUT ve Kızılay olduğu görüldü. UMKE deprem sırasında tatbikatta oldukları Bilecik’ten, hemen Simav’a geldi. UMKE Simav’a 120 ekibini yönlendirdi. Sarsıntının ardından bölgeye çevre illerden ambulans ve polis sevk edildi. 112 ekipleri aralıksız olarak gelen ihbarları değerlendirirken, Kızılay da geceyi soğukta geçirenlere çorba dağıttı ve belediyenin panayır alanında çadır kurmaya başladı. Simav Devlet Hastanesi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, olası yeni bir deprem riski karşısında hastanede tedavisi süren 75 yatılı hasta taburcu edildi.


Hasar tespiti başladı
İŞTE DEPREM SONRASI GÖRÜNTÜLER / WEB TV


Faaliyetleri yerinde inceleyen Simav Kaymakamı Hüseyin Oran, “Maalesef 2 kişiyi kaybettik. Simav, bu depremi ucuz atlattı diyebiliriz. Çoğunluğunun şikayeti, bozulan psikolojilerine bağlı. Şu an hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Görünüş itibariyle iki apartman, yan yatmış durumda. Çoğunluğunda çatlak ve kırılmalar var. Şu haliyle yaraları sarmaya başladık. Çadırlarımız da kuruluyor. İlçenin büyük bölümüne elektrik verilmeye başlandı” diye konuştu. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal da Simav’a gelerek depremzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti.


Çadırlar artırılmalı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Simav’da çadır kenti ziyaret etti. Simavlılar, depremle moralleri bozuk olmasına rağmen Kılıçdaroğlu’nu alkışlarla karşıladı. Sağlık çadırını ziyaret edip yetkililerden bilgi alan Kılıçdaroğlu, “Üzüntülüyüz. Ölenlere, Allah rahmet eylesin, yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Kızılay, buraya çadırları kurmuş ancak yetersiz. Ankara’daki yetkilileriyle çadırların sayısının arttırılması için görüşeceğim” dedi. Geceyi çadırlarda geçirecek olan vatandaşları da ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini ileten Kılıçdaroğlu, alandan ayrılırken karşılaştığı DSP Genel Başkanı Masum Türker’le tokalaşıp bir süre sohbet etti.


Uzmanlar: Artçılar sürecek
KANDİLLİ’DEN DEPREM AÇIKLAMASI / WEB TV
DEPREM ANI GÜVENLİK KAMERASINDA / WEB TV
BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Danışma Kurulu Üyesi ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Simav’da ana deprem büyüklüğünde yeni bir deprem beklenmediğini ancak 5’in altında çok sayıda deprem olabileceğini söyledi. Dok

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir