Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Moral için Herkese Ödül

Moral için Herkese Ödül

Yılın İşadamı Ödül Töreni’nde, istihdam sağlayıp, ülkeye katma değer koyan işadamları yerine siyasilerin çekişmesi damga vurdu.

Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Yılın İşadamı Ödül Töreni’nde, istihdam sağlayıp, ülkeye katma değer koyan işadamları yerine siyasilerin çekişmesi damga vurdu. Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü’nün nükleer santral projesi üzerinden hükümete yüklenmesi programın gidişatını değiştirmesi üzerine kürsüye gelen Bakan Çağlayan’ın tepkisi sert oldu.

{2}

Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MESİAD) 7’nci Yılın İşadamı Ödül Töreni, Büyükşehir Belediyesi Kongre Sarayı’nda gerçekleşti. Törene Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin Vali Vekili Mehmet Çubuktar, Büyükşehir Belediye Başkan vekili Kemal Sıcırcıklıoğlu, AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, MHP Mersin Milletvekili, Behiç Çelik, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan, Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Faik Burakgazi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkan vekili Serdal Kuyucuoğlu, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende ilk olarak söz alan MESİAD Başkanı Ali Doğan, iş adamlarını, tamamen bağımsız ve gönüllü olarak maddi ve manevi katkılarla ülkeye faydalı olmaya çalıştıklarını belirterek, “Türkiye ekonomisinin sorumluluğunu her gün üzerinde taşıyan ve yaşayan, dünyayı dolaşan ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden iş insanları olarak Türkiye’nin yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda sosyal, siyasal, hukuki sorunlarını da dile getirmek ve görüşlerimizin dikkate alınmasını beklemek en doğal hakkımızdır. Biz iş insanları olarak, her konumdaki yöneticilerden ve yönetilenlerden, Evrensel İnsan Hakları Beyannamesine sadık kalmalarını istiyoruz. AB Kopenang Kriterleri doğrultusunda, yasaların sosyal yaşama uyarlanmış ve işlevsel hale gelmiş bir demokrasi istiyoruz. Ülkenin birlik ve bütünlüğü ile sevgi ve barışın egemen olduğunu, herkesin, herkesimin kendini içinde bulduğu ve yaşadığını, bireysel özgürlüğü öne çıkaran evrensel hukuk normlarına uygun olarak hazırlanmasını istiyoruz. Bu kapsamda, 12 Haziran günü yapılacak milletvekili genel seçimlerinin ülkemize yakışır bir şekilde gerçekleşmesi, sevgi ve hoşgörü ortamında centilmence demokratik bir yarış yapılarak sonuçlanması en büyük dileğimizdir” diye konuştu.

{3}

DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Onatça ise, Ulaştırma Bakanlığı tarafından projelendirilen hızlı tren projesine değindi. Onatça, hızlı tren projesinin şu anda demo aşamasında olduğunu kaydederek, “Hızlı tren projesi, Türkiye için müthiş bir projedir. 35 milyar Dolar yatırımı öngören projede ancak nedense Mersin ve Adana’ya hat verilmemiştir. Bu bölgeyi es geçmeyin. Bu bölge gelişmekte olan bir bölgedir” dedi.

BİZİ YENİ BİR DÖNEM BEKLİYOR

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ise, seçime hazırlık döneminin, ülke sorunlarını ve bu sorunlara siyasi partilerin getireceği çözümün tartışıldığı bir dönem olması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Uluslararası rekabetin keskinleştiği, ülke ekonomilerinin büyümesi, istihdamın arttırılması ve sürdürülebilir kalkınmanın devam etmesi için özel politika uygulamalarının tasarlandığı ve yarışın gittikçe daha da zorlaştığı bir dönemdeyiz. Bizi yeni bir dönem bekliyor. Dünyadaki ivme yarışında rekabetçi olmamız şart, ancak sadece zenginleşerek değil gelir dağılımı adaletini, bölgesel kalkınışın farklılıklarını gözeterek, toplumsal katılım ve paylaşımını artırarak, eğitim kalitesini, basın ve ifade özgünlüğünü geliştirerek,

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR “ORGANİK TARIM PROJESİ”Nİ “BAŞLATTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarihinde ilk kez “Organik Tarım Projesi”ni başlattı. Tarsus ve Toroslar ilçelerinde 100 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir