Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Mevsimilik işçi çocukları

Mevsimilik işçi çocukları

Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt ve Hatay’dan gelen 1200 işçinin 160 çocuğu Kurtuluş ve Sökün Köyünde çadırda yaşıyor. 67 öğrenci İlköğretim, 30 öğrencinin ise Ortaöğretimde okuma yaşında olduğu bildirildi. Kızılay’ın kurduğu eğitim çadırında 67 İlköğretim çağında ki öğrenciye günde 6 saat eğitim verilirken, 30 Ortaöğretim çağında ki çocuklara ise eğitim verilemiyor.


Memleketlerinde 2 ay kalabilen ve Yılın diğer aylarını Akdeniz, Trakya ve Konya Ovasında çalışarak geçiren çocuklar okumak için Devlet büyüklerinden yardım istediler. Şanlıurfa’dan gelen Mehmet Kale çocuklarının okuması gerektiğini ancak imkanların buna izin vermediğini belirterek, “Okuma çağındaki çocuklarımızı onların geleceğine önem verdiğimiz için ya bir akrabamızın, ya da bir tanıdığımızın yanına bırakıyoruz. Okuma çağında olmayan çocuklarımız da mecbur olduğumuz bu yaşam şartında bizimle birlikte oluyorlar” dedi.


 


 Mevsimlik İşçilere eğitim Çadırı kurduklarını belirten Silifke Kızılay Şube Başkanı Mustafa Beceren, “Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordine edilerek insanların yoğun yaşadıkları bahçelerin yanlarına kurulan Eğitim çadırlarında ilköğretim çağındaki çocukların eğitim almaktalar. Toplam beş bölgede 5 adet çok amaçlı çadır kurduk. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitimi veriyoruz. Türk insanının merhamet eli olarak Kızılay’a ihtiyaç duyulan her yerde olmaya çalışıyoruz. Gücümüzü Türk insanının merhamet duygularından alıyoruz. İlköğretim çağındaki bu çocuklarımızın tarlada tezekte heder olmaması için çaba sarf eden insanlara bir miktarda olsa yardımcı olabiliyorsak mutlu oluyoruz” dedi.

SİLİFKEHABER.WEB.TR

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir