MARTTA ELEKTRİKTE REKOR

MARTTA ELEKTRİKTE REKOR

Son günlerde ülke genelinde yaşanan karakış uzun yıllar sonra ilk kez mart ayında rekor elektrik tüketimine yol açtı. Günlük elektrik tüketimi 678 milyon kilovatsaate çıkarken bir saatlik tüketim 32 bin megavata ulaştı. Uzun yıllardır bu seviyede bir tüketimin ilk kez yaşandığı bilgisini veriren yetkililer, elektrik kesintilerinin yaşanmayacağını kaydetti.
 


‘Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır’ atasözü gerçek oldu. Yurt genelinde soğukların aniden bastırması vatandaşı klima ve elektrikli soba kullanımına yöneltince elektrik tüketimi rekor kırdırdı. Uzun yıllar sonra ilk kez mart ayında günlük elektrik tüketimi 678 milyon kilovatsaate (kWh) çıktı. Zaman’ın Enerji Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgilere göre, geçmiş yıllarda ocak-şubat aylarında gerçekleşen en yüksek elektrik tüketimi, ani bastıran soğuk ve kış nedeniyle bu yıl martta yaşandı. Dün ayrıca 32.900 megavat (MW) ile en yüksek puant (bir saatlik en yüksek tüketim) rakamına ulaşıldı. Bakanlık kaynakları, elektrik tüketiminin geçmiş yıllarda ocak-şubat aylarında zirve yaptığına dikkat çekerek, uzun yıllardır bu seviyede bir tüketimin ilk kez yaşandığı bilgisini verdi.


Mart soğukları, baraj ve santralleri tam kapasite çalıştırdı. Enerji yönetimi, kar ve soğuk nedeniyle artan elektrik talebini karşılamak için santralleri harekete geçirirken soğuklara rağmen üretimden kaynaklanan bir elektrik kesintisi yaşanmadı. Enerji yönetimi, “Herhangi bir elektrik kesintisinin söz konusu olmadığı, soğukların bu şekilde devam etmesi durumunda dahi kesinti yaşanmayacağı” müjdesi verdi. Öte yandan kapasite fazlalığı nedeniyle soğuklar devam etse de elektrik kesintisi yaşanmayacak. Enerji bolluğu fiyatları da etkiledi. Özel şirketlerin elektrik alım satımı yaptığı PMUM (Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi) birim fiyatları 25 kuruştan 9 kuruşa kadar düştü.


Elektrik enerjisinde kurulu gücün 50 bin megavat rakamlarına yaklaştığı bilgisini veren enerji yönetimi, yakın zamanda elektrik krizini mümkün görmüyor. Öte yandan yılbaşından bu yana elektrik tüketimindeki artış rekor kırmaya devam ediyor. Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre geçen yıl şubatta 15,7 milyar kilovatsaat olan elektrik tüketimi yüzde 12,8 artışla 17,7 milyar kilovatsaate çıktı. Yetkililer, tüketimdeki artışın gelecek aylarda da süreceği tahmininde bulunuyor.


Japonya’da gezdiğimiz santrallerde sorun yok


Enerji Bakanı Taner Yıldız, asrın deprem felaketiyle sarsılan Japonya’da gezdikleri nükleer santrallerde herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Ukrayna Enerji Bakan Yardımcısı Ihor Kyriushyn ile enerji alanında ortak çalışma grupları mutabakat anlaşmasına imza töreni sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, Japonya seyahatinde ziyaret ettiği Kaşivazaki nükleer santralinin de deprem öncesi çalışmalarını durdurarak, depremden etkilenmediğini aktardı. Yıldız, “Bu denli büyük depremde nükleer santraller kendilerini otomatik olarak kapatır. Japonya ile bugün de toplantımız var. Bizim santral yapımı ile ilgili anlaşmaya zemin oluşturmak için toplantı devam edecek.” dedi. Yıldız, müzakerelerin devam ettiğini aktardı. Karadeniz’de petrol arama çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Taner Yıldız, Exxon Mobil ile yapılan anlaşma çerçevesinde Güney Kore’de inşa edilen dünyanın en gelişmiş arama platformunun yola çıktığını söyledi. Bakan Yıldız, “Platform yaklaşık 6-7 mil hızla geliyor. Karadeniz’de öngördüğümüz çalışmaları yapacak. Nisan ayında bu çalışmalara başlamış olacak. Biz ısrarla hatta inatla aramalarımıza devam edeceğiz. Takdir edersiniz ki sondaj yapılmadan somut sonuç olmadan veri paylaşamayız.” şeklinde konuştu.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM