Anasayfa / Dünya Haberleri / KORONA KRİZİNİN KAZANANI KİM OLACAK

KORONA KRİZİNİN KAZANANI KİM OLACAK

Koronavirüs krizinde küresel sermayenin kazananları onlar

Koronavirüs salgını ulus devletler ile küresel sermaye arasındaki bir savaşın adı konmamış ana silahı rolünü oynuyor gibi görünüyor…

Koronavirüs salgını ulus devletler ile küresel sermaye arasındaki bir savaşın adı konmamış ana silahı rolünü oynuyor gibi görünüyor. Son 50 yılın, bilhassa son on yılın gündeminde küreselleşen sermayenin ulus devletlerle ilişkisi sıkça tartışma konusu edilmekteydi. Tartışmacıların bir grubu yeterli sayısal gösterge olmaması ve veri yoksunluğu nedeniyle ispatlayamadıkları öngörülerini bir hipotez düzeyinde kanıtsız bırakmaya mecbur kalıyorlardı. Son Korona krizine kadar dünyanın küresel yönetimini ulus devletlere ve ulusal otoritelere, liderlere havale eden bu grup, küresel gelişmelerin mevcut sonuçlarının kaba görünümüne göre haklı çıkmaktaydılar. Hatta ABD Başkanı Trump, 25 Eylül 2018’de BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Küreselleşme doktrinini reddediyoruz” diyerek aslında Küreselleşmenin iflasını ilan etmiş ve ABD’nin bile kendi evine kapanarak, dış dünya ile arasına mesafe koyacağını söylemişti. Ancak Korona krizi üç dört ay içinde küresel görünümün gerçekliğini gözler önüne serdi.

KÜRESEL SERMAYE YÖNETİŞİMİ; KAPİTOKRASİ

Son elli yılda özelleştirmeler yolu ile ekonomilerin yönetimi, nispi olarak dahi olsa toplumsal fayda gözetilerek kullanılmasına tahammül edilemediğinden, ulus devletlerin elinden alındı. Ulus devletlerin gücü kırılırken piyasa ekonomisi üzerinden şirketlerin gücü artırılmış ve yeni dönemde dünya şirketler tarafından yönetilir bir duruma getirilmiştir. Tekelci şirketler küresel örgütlere dönüşmüş, büyük sermaye patronları da dünyanın yeni efendileri konumuna gelmişlerdir. Demokrasi görünümlü halk egemenliğinin yerini sermaye egemenliği, yani “kapitokrasi” almıştır. Kapitokratik devletler aşırı zenginlerin küresel platformları tarafından yönetilmektedirler. Küreselleşme “geleneksel devlet egemenliğine dayalı ulus-devlet çerçeveli uluslararası ilişkiler anlayışını sarsarken güvenlik, barış ve demokrasi gibi ortak değerler, devletlerarası ilişkileri aşarak küresel çapta önem kazanan olgular haline gelmiştir”.

Korona virüsü İlk günlerde Amerikalı yetkililer tarafından Çin virüsü olarak anıldı ve adeta bir ulusal savunma refleksi yaratmak kaygısıyla Çin’den dünyaya yayılan ve neredeyse Amerika’yı tehdit etmek üzere planlandığı söylendi. ABD 15 gün içinde ulus-devletin heybetinden ve muazzam gücünden taviz vermeyen Korona salgını karşısında ezeli rekabet içinde olma görüntüsü verdiği rakip ve düşman ülkeler olan Çin’den gıda, Rusya’dan da tıbbi malzeme yardımı kabul etmeye başladı. NATO üyesi İtalya NATO’nun rakibi olan Rusya’dan askeri ve tıbbi destek almak zorunda kaldı.

ULUS DEVLET Mİ ULUS ÜSTÜ SERVET Mİ

Korona krizinin ekonomik etkilerine karşı medyaya yansıyan tartışmalarda bir devletin ulusal egemenliğinin en önemli göstergelerinden birinin para basmak olduğu dile getirilmektedir. Ancak bu krizden çıkış yolunun “devletin kendi egemenliğinin göstergesi olarak para basması” olduğu görüşüne hiçbir devlet yetkilisinin kulak asmadığı veya cesaret edemediği anlaşılmaktadır. Çünkü ekonomik küreselleşme ile ulus devletler ülke ekonomisini ve vatandaşlarını, finansal sermaye hareketlerinin sonuçlarından koruyamaz hale gelmişlerdir. Küresel gelişmeler, devlet yöneticilerine, bir ulus devlet olmanın göstergesi olarak bir devletin siyasi-coğrafik sınırlarının çizilmiş olmasının kendilerine dünyanın küresel ekonomik kurallarından bağımsız olarak makinenin başına geçip para basmasının mümkün olamayacağını çoktan öğretmiş bulunmaktadır.

Tüm şiddetiyle bütün dünyayı kasıp kavuran Korona krizi günlerinde 9 Mart‘ta ABD NASDAQ borsası kapanmamış, çok hızlı düşüş gerekçesiyle sadece bir günlüğüne işlemlerini durdurmuştu. Yine Korona krizi ayı olarak hatırlanacak olan 2020 Mart ayının 17’si ve 18’inde Filipinler borsası iki günlüğüne kapılarına kilit kurmakla yetinecekti. Krizin en yoğun yaşandığı ülkelerden Çin’de, İtalya’da, İspanya’da, Hindistan’da ve Türkiye’de borsalar hızlı düşüşler yaşamalarına rağmen kapanmamıştır.

KRİZ ZENGİNLERİ VE KÜRESEL SERMAYE BİRİKİMİ

Her kriz döneminde olduğu gibi Korona krizi de yeni zenginler üretmekte gecikmedi. Dünyanın en zengin on ismi 2020 yılının ilk üç ayında 163,3 milyar dolar kaybetti, ilk beş yüzdeki 54 milyarder ise servetlerini arttırdı. Çinli ilaç firmaları şirketleri hissedarları Korona salgını ile birlikte dolar milyarderleri kulübüne girme şansını elde etti. Korona virüsün Türkiye’de de tek bir vaka ile görülmesiyle birlikte Borsa İstanbul’da bazı hisselerde hareketlenmeler görülmeye başlandı. Özellikle ilaç ve hastane şirketlerinde prim yüzde 20’ye ulaştı.

Buna karşın, bütün dünyada günlerce uçuşlar durduruldu; şehirlerarası otobüs yolculukları yasaklandı, tüm bu yasaklamalardan arta kalan sınırsız boşluklarda para ve diğer ödeme araçlarını kapsayan küresel finans sistemi hızla hacmini arttıracak ve hakimiyetini pekiştirmeye devam etti. Çünkü, küreselleşme sürecinde ulus devlet yönetiminin coğrafi boyutu giderek artan ekonomik ve sosyal bütünleşme sonucu değişime uğramıştır. Siyasi kararları hayata geçirenler için günün her dakikasında işlem yapan finans pazarları ve medya hem uluslararası örgütlere hem de devletlere karar alabilmek için çok az zaman ve fırsat tanımaktadır. Bürokrasi etkili ve geleceği belirleyebilecek vizyon içeren kararlar alabilecek donanımdan mahrum kalmıştır. Çok tipik bir örnek olarak, ulusal kaynakları sınırlı olan ülkeler yüksek kar getiren yatırımlar için nispeten özgürce kullandıkları para kaynaklarını krizden etkilenen yoksulların tedavileri ve karınlarının duyurulması için aynı özgürlükte kullanamadılar. Ancak yine küresel sermayenin diliyle onlara daha düşük faizli krediler verdiler.

Dr. Osman Sirkeci / Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu

Odatv.com

 

Çok Okunan Haber

AKP’nin kurucuları arasında yer alan Abdüllatif Şener’den Gezi Parkı ile ilgili flaş açıklama

AKP’nin kurucuları arasında yer alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Gezi Parkı’yla ilgili “Yüzyılın en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir