Kobiler borsaya geliyor

Kobiler borsaya geliyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOBİ’lerin borsaya gelmesinde ilk finansman maliyetinin hibe olarak KOSGEB tarafından karşılanacağını belirtti. Ergün, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) arasında yapılan işbirliği protokolü imza töreninde konuştu.
İMKB bünyesinde KOBİ’lere yönelik oluşturulan, ‘Gelişen İşletmeler Piyasası’nda (GİP) işlem görecek KOBİ’lerin, zamanla gelişme göstermeleri halinde İMKB Hisse Senetleri Piyasası’nda da işlem görmeye başlamasının hedeflendiğine dikkat çekti.

Maliyet yüzde 90 azalacak
KOBİ’lerin halka açılmasını teşvik etmek için bazı uygulamalar ortaya koyduklarını dile getiren Ergün, bu kapsamda KOBİ’lerden alınan sermaye piyasası kayıt ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu ücretlerinin, GİP’de işlem görecek şirketler için mevcut ücretlerin onda biri seviyesine çekildiğini belirterek, “2012 sonuna kadar herhangi bir kayıt ücreti alınmayacak” dedi.
Buna göre KOBİ’lerin halka arz çalışmalarında maliyetin, diğer şirketlere göre yüzde 90 azalacağını ve kalan yüzde 10’luk maliyeti  KOSGEB’in karşılayacağını belirten Ergün, “Liste ücretleri ise bu uygulamaya paralel olarak onda bire çekildi. İlk üç yıl İMKB’de herhangi bir ücret alınmayacak” dedi.
Ergün, KOSGEB, SPK, İMKB ve TSPAKB arasında imzalanan protokolle KOBİ’leri teşvik etmek istediklerini ifade ederek şöyle konuştu: “İMKB GİP’de işlem görmek üzere, KOBİ’lerin halka arza ilişkin ilk maliyetlerinin finansmanı, geri ödemesiz, hibe olarak KOSGEB sağlayacak. Destek oranı İMKB, SPK ve Merkezi Kayıt Kuruluşu ücretlerinde yüzde 100, aracılık komisyonu, bağımsız denetim ücreti, piyasa danışmanı ücretinde ise yüzde 50 olacak.”

 ‘Tok gözlü ve aç gözlü yatırımcıya imkân var’
SPK Başkanı Vedat Akgiray, KOBİ’lerin birer, ikişer değil, bir paket olarak borsaya gelmesini arzu ettiklerini söyledi. GİP pazarına ilişkin olarak Akgiray “GİP pazarında tok gözlü ve aç gözlü her yatırımcı için büyük kâr imkânı var” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM