Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kiğılı şatışa çıktı

Kiğılı şatışa çıktı

Perakende sektörünün ‘abisi’ olarak bilinen Kiğılı’nın patronu Abdullah Kiğılı, şirketin satışı adına ABD merkezli bir fonla görüşüyor. Kiğılı, “Tok satıcıyım. Şartları ben belirlerim” diyor.


Erkek giyim markasının iddialı oyuncularından Kiğılı, Amerikalı bir fonla masaya oturma hazırlığında. Barselona’da düzenlenen Perakende Liderler Konferansı’na katılan Abdullah Kiğılı “5 yıl yönetimde kalmak şartıyla markamı satarım. Şartları ben belirlerim” dedi. Perakende sektörünün duayeni ve abisi Abdullah Kiğılı, 50 yıllık markası Kiğılı’yı Türkiye’de sağlık yatırımı bulunan bir Amerikalı fona satabileceğini söyledi.


Gizlilik anlaşması nedeniyle fon adını paylaşamayacağını belirten Abdullah Kiğılı, şunları söyledi: “Markanın yüzde 30-40’ını satmak gibi bir niyetim yok. Satarsam hepsini satarım. Ben tok satıcıyım. Anlaşma benim belirleyeceğim şartlarla olur. Öncelikle ilk 5 yıl yönetimi ben de olacak. Yıl sonuna kadar konu netleşmiş olur” dedi.
Markanın satışının sektörden çıkmak anlamına gelmediğini anlatan Kiğılı, “Kiğılı’yı satarsam. Abdullah Kiğılı’yla devam ederim” dedi. Bugüne kadar kendilerine pek çok talibin geldiğini Kiğılı, “Önemli olan bir markanın alınması değil satıştan elde edilen parayla ne yapılacağı. Şimdi onunla ilgili planlar belirlemeye çalışıyorum” diye konuştu.
“Önümüzdeki 3 yılda tekstil ve hazır giyim sektöründe ciddi birleşmeler ve satın alımlar olacak” diyen Kiğılı, “Kriz sonrası zaten pek çok büyük marka Türkiye’ye geldi. Sektörün artık kendi içinde toparlanma, yönetimde değişiklik ve el değiştirme zamanı geliyor. Zaten pek çok fon Türk hazır giyim markalarının peşinde. Ve bunların çoğu bir iki yıl içinde sonuçlanır” dedi.


Global yatırım fonları Türkiye’de marka peşinde
Avrupa’nın 6’ıncı Dünyanın 10’uncu büyük perakende pazarına sahip Türkiye’de Kiğılı’nın yanı sıra ev gereçleri markası Esse, Silk&Cashmere, YKM, Collezione’de yine fonların peşinde olduğu markalar arasında yer alıyor. Silk&Cahsmere sahibi Ayşen Zamanpur, ‘Yabancı fonlardan çok sayıda teklif geliyor. Tamamını satmayı düşünmüyoruz. Ancak istediğimiz fiyat gelirse ortaklık yapabiliriz” dedi. Esse’nin sahibi Semih Şeftali ve Collezione’un sahibi Ekrem Akyiğit’te fonlarla görüşme halinde olduklarını açıkladı. Amerikalı Carlyle,Newcan, GED Türk pazarında perakende, gıda ve sağlık alanlarıyla yakından ilgilenen fonlar arasında. Son iki yıl içinde perakende sektöründe en çok dikkat çeken satışlar Mavi Jeans, Tekin Acar, İpekyol oldu. Mavi Jeans hisselerinin yüzde 35’ini Turkven’e satarken Tekin Acar yüzde 40’ını aynı fona satmıştı. İpekyol ise İtalyan marka Miroglio ile yüzde 50 ortak olmuştu.
Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Neden sadece ortak alarak büyüyecekmişiz. Ben gidip yabancı markayı alarak büyümeyi tercih ederim. Bunu yapacak finansal gücümüz de var. Ama bu tür hizmet veren kuruluşlar ne yazıkki ülkemizde yok” derken LC Waikiki’nin sahibi Vahap Küçük ise kendi kaynaklarıyla büyümeyi planladıklarını anlatarak, “Biz 5 yıl içinde ortaklık düşünmüyoruz. Önümüzdeki 5 yılda kendi kaynaklarımızla büyüyeceğiz” dedi.


Milliyet


 

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir