Anasayfa / Ekonomi Haberleri / kapsamlı af!..

kapsamlı af!..

Atasever’in verdiği bilgiye göre, yapılacak başvuruları dört başlık halinde sıralanabiliyor. Buna göre, hastanede vefat edenlerin mali durumunun uygun olup olmadığı hastaneler tarafından SOYBİS’ten yararlanılarak tespit edilecek. 250 TL ve altındaki borçlar ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının borçları bir başvuru olmaksızın resen silinecek.


250 TL üstündeki borçlar için vatandaşın kendisi veya temsilcisi ilgili hastaneye yazılı başvuruda bulunacak.


Hastane affından yararlanmak isteyen gerçek kişilerin kendileri veya temsilcilerinin, Kanunun yayımlandığı 26 Nisan 2012 tarihine kadar borçlarını defaten veya taksitle ödemek üzere, sağlık hizmetinin verildiği tedavi kurum veya kuruluşlarına yazılı olarak başvuruda bulunmaları gerekiyor.


Söz konusu düzenleme, hastanede vefat edenlerin 26 Nisan 2011, diğerlerinin ise 31 Aralık 2010 tarihine kadar olan borçlarını kapsıyor.


-ÖDEME VE TAKSİTLENDİRME NASIL YAPILACAK?-


Hastanelerin muhasebe kayıtları esas alınarak tespit edilen alacak tutarının yüzde 50’si bir yıl içinde ilgililerce defaten veya taksitle ödenecek.


Yapılacak başvurulara göre kayıtlı borcun yüzde 50’si harcama yetkilisinin onayı ile son taksit tarihi 26 Nisan 2012 tarihini geçmemek üzere taksitlendirilecek. Taksitlendirilen tutarın, 26 Nisan 2012 tarihine kadar ödenmemesi halinde, ödenen taksit tutarı, borcun yüzde 100’ünden mahsup edilecek ve kalan alacak genel hükümlere göre takip ve tahsil edilecek.


-”VATANDAŞ, FAİZ VE MAHKEME MASRAFLARINDAN KURTULACAK”-


Uygulama ile vatandaşlar, 250 TL altındaki hastane borçlarından, faiz ve mahkeme masraflarından kurtulacak; 250 TL üstü borçların yarısının ödenmesi halinde yarısı silinecek.


Kamu hastanelerinden vefat eden mali gücü bulunmayan kişilerin borçları silinecek.


Sağlık Bakanlığı hastaneleri, 15 milyon TL üzerinde bir tahsilat yapacak.


Takibi ve tahsili ekonomik olmayan yüz binlerce icra işlemi sona erdirilecek. Bu şekilde 400 bin civarında takip dosyasının kapatılacağı tahmin ediliyor.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan 1,5 milyon TL civarında bulunan borçları terkin edilecek.


-UYGULAMAYA ÖRNEĞİ NASIL OLACAK?-


Örneğin; bir devlet hastanesine 800 TL borcu olan vatandaş borcunun 400 TL’sini bir yıl içinde defaten veya taksitle ödemesi halinde kalan 400 TL’si; 450 TL borcu olan bir vatandaşın borcunun 200 TL’sini bir yıl içinde ödemesi durumunda kalan 250 TL’si silinecek.


{2}

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir