Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İSYAN AKINI.

İSYAN AKINI.

Antalya’ya isyan akını!
Turizmciler şaşırdı!


Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika’da meydana gelen olaylar Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısında büyük artışa yol açtı. 2010’un Nisan ayında 461 bin yabancı turistin geldiği Antalya’ya bu yılın aynı döneminde gelen sayısı yüzde 59 artışla 735 bine çıktı. Antalya’ya gelen turist sayısı geçen yıl 1 milyon 056 bin iken 2011 yılının ilk 4 ayında bu sayı 1 milyon 406 bine çıktı. Yerli turistle birlikte gelen sayısı ise 1.5 milyona dayandı.


MISIR KAPABİLİR
Artışın önemli bir bölümünü Mısır’dan ayağını kesen Rus turist oluştururken, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut “Son iki yıldır dünyadaki krize rağmen iyi sezonlar geçirmiştik. Antalya’daki artışa baktığımızda bu kadarını da beklemiyorduk” diye konuştu.


Bloomberg TV’de yayımlanan HT Ekonomi Soruyor programına katılan Ahmet Barut, yaşanan artışta Kuzey Afrika’daki olumsuz olayların büyük etkisi olduğunun altını çizerken, “Özellikle Rus pazarı Mısır’a uçuşlara çok geç izin verdi. Bundan dolayı özellikle Antalya’ya çok büyük talep oldu. Ancak gelecek yıl aynısının olacağını düşünmüyorum” dedi. Afrika’daki olayların sadece Türkiye’ye turist olarak yansıdığı görüşünün yanlış olduğunu ifade eden Barut, sözlerine şöyle devam etti: “Mısır 2 aylık kötü bir dönem yaşadı. Yüzde 30-40 indirime gittiler. Bu yaz son dakikacı turistten potansiyel alabilirler buna dikkat etmek lazım.”


{2}

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir