İstanbul Vietnam hattına Rus ilgisi

İstanbul Vietnam hattına Rus ilgisi

Asya’nın yeni yıldızı Vietnam’a 29 Aralık’ta sefer başlatan THY, bir ayda bin 500 yolcu taşıdı. Kendi ülkelerinden direkt uçuş olmasına rağmen Ruslar, İstanbul üzerinden aktarmalı uçtu
Son zamanların Asya’da hızla büyüyen ülkelerinden Vietnam’a Star Alliance üyesi Avrupa’nın 4’üncü büyük havayolu unvanına sahip Türk Hava Yolları, eski adıyla Saygon olan ve adı daha sonra ülkenin kurucusunun ismini alan başkent Ho Chi Minh City’e haftada 4 gün sefer koydu. Bir aydır gerçekleşen uçuşlarda THY’yi en çok Rusların kullandığını belirten THY Vietnam Müdürü Akın Çarkçı, “Kendi havayollarını kullanmıyorlar. Özellikle Mokova, St.Petersburg, Minsk, Riga- İstanbul aktarmalı uçuşlarla Ho Chi Minh City’e uçurduk. Kendi ülkelerinden direkt uçuşları olduğu halde, bizi tercih ettiler. Daha güvenilir buluyorlar. Ruslardan sonra bizimle en çok İskandinav turistler Vietnam’a uçtu” dedi. THY’nin şu anda 129 dış hat ve 39 iç hat olmak üzere toplam 168 noktaya sefer düzenlerken, 29 Aralık’ta yeni açılan Ho Chi Minh City hattıyla tüm dünyada toplam 169 uçuş noktasına ulaştı. Başlıca ihracat ürünleri arasında pirinç, karidesin yanı sıra ham petrol de bulunan Vietnam, yabancı yatırımcılara kapılarını resmi olarak 1986’da açtı ve 1994’te ticaret ambargosu kaldırdı. Vietnam, 2000’de ise eski düşmanı ABD ile ticari ilişkilerini düzeltti.

ŞUBATTA TARİHİ ZİYARET
Serbest ticaretle birlikte Vietnam’a olan ilgi de arttı. Ülke; yürürlüğe koyduğu ekonomik reformları, hızla artan 89 milyonluk nüfusu, ucuz işçi gücü ve serbest ticaret anlaşması sayesinde hızla büyüyor. 10 Ocak’ta Milli Kongre’de Vietnam’ın iktidar partisi önümüzdeki on yıl için büyüme hedeflerini belirledi. Vietnam 2020’ye kadar yıllık yüzde 7 ila 8 oranında büyümeyi hedefliyor ve kişi başına düşen milli geliri üç katına çıkararak 3 bin dolara ulaştırmak istiyor. Dünya Bankası’na göre Vietnam’a yapılan yabancı yatırımlar 2005 ile 2008 arasında dört katına çıkarak 9.58 milyar dolara ulaştı. Türkiye ile ilişkileri dar olan Vitnam ile daha sıcak adımlar atıllmaya başlandı. Türkiye-Vietnam Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi Toplantısı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın eşbaşkanlığında şubatta gerçekleştirilecek. Böylece 1998’den sonra ilk kez üst düzey Türk devlet adamı bu ülkeyi ziyaret edecek.

Türkler Vietnam ile ticarette sıkıntılı
Çifte vergilendirme anlaşması yok
Vize uzun ve zor şartlarda alınıyor
Ticari izinler zor
Bugüne kadar nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı birçok işadamı kapıdan döndü

Bir ayda bin 500 kişi uçtu
Vietnam’da 100 civarında Türk yaşıyor. Bunların arasında Siemens’in Vietnam Başkanı Erdal Elver, İlaç şirketi Solvay’in Vietnam CEO’su, Coca Cola Vietnam Pazarlama Direktörü en dikkat çeken isimler… 29 Aralık’ta başlayan seferlerle, bugüne kadar İstanbul’dan bin 500’den fazla yolcu taşındı.
Turizmde hızla büyüyen ülkeye 2010’da 5 milyon turist geldi.

Nike fabrikasında 80 bin kişi çalışıyor
Intel firması, Ho Chi Minh City yakınlarında 1 milyar dolarlık bir fabrika kurdu.
Canon’un Hanoi yakınlarındaki yazıcı fabrikası, şirketin dünyadaki en büyük tesisi.
Dünyadaki en büyük Nike fabrikası burada, 80 bin kişi çalışıyor.
Samsung’un cep telefonu fabrikası Vietnam’da.
SABAH

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM