Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Halk borca battı.

Halk borca battı.

Halk gırtlağına kadar borca battı
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı araştırma, Türkiye’deki fakirliği tüm çıplaklığıyla ortaya koydu. Rakamlar, halkın borç içinde kıvrandığını kanıtladı.


Sadece zorunlu harcamalar…
Borç korkutucu boyutlara ulaşırken, halkın yüzde 62.5’i “Zorunlu harcamalar dışında hiçbir şekilde para harcayamıyorum!” diyor. Sürekli artan haciz ve icralar her şeyi anlatıyor.
Türk halkının yüzde 95.1’i, yani mutlu azınlık dışında neredeyse tamamı borçlu! Borçluların yüzde 25’i 20-50 bin, yüzde 19’u ise 50 bin liradan fazla borçlu.
Kamu-Sen’in araştırmasına göre halkın yüzde 87.4’ü için tatil tam bir hayal! Halkın yüzde 29.3’ü borcunu ödemekte bile çok zorlandığından yakınıyor.
Acı ama gerçek: Halkın yüzde 95’i borç batağında
Borçlanmak zorunda bırakılan sabit ve dar gelirlilerin yüzde 29.3’ü geri ödeme yapamadı, kapıya dayanan icra ve hacizler vatandaşları intihara sürüklüyor.
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de halkın yüzde 95.1’i borçlu. Borçlu kesimin yüzde 24.9’unun borcu 20 bin ile 50 bin liraarasında değişiyor. Borcu 50 bın TL’yi aşan kesimin oranı ise 19.1. Kamu-Sen’in bu araştırma sonuçları Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileriyle de örtüşüyor. Ülkedeki fakirliği tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren araştırmanın diğer sonuçlarına göre Türk halkının:  % 29,3’ü borcunu ödemekte çok zorlanıyor. % 62,5’i zorunlu harcama dışında hiçbir şekilde para harcayamıyor. % 87,4’ü için tatil bir hayal.


Açlığa mahkum
Halkın % 42,2’si çatısı akan, duvarları nemli, pencereleri çürümüş evlerde oturuyor.  %42,9’u ise ısınamıyor.


Bu tabloya göre, zorunlu tüketim harcamalarının enflasyonun üzerinde zamlanması, maaşların enflasyon kadar artması, sabit gelirlileri borç batağına itiyor. 

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir