Hal yasası değişiyor

Hal yasası değişiyor

Uzun süredir gündemde olan yeni Hal Yasası 22 Mart’ta yürürlüğe girecek. Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Mehmet Çakman, “Yeni yasa ile pazarcı esnafı ürünü direkt üreticiden alabilecek. Bu sayede meyve-sebze yüzde 25 daha ucuza satılacak” dedi

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman, 22 Mart’ta yürürlüğe girecek yeni ‘Hal Yasası’ ile pazarcı esnafının da direkt tarladan ve üreticiden mal alabileceğini belirterek, ‘Bu sayede meyve ve sebze yüzde 25 daha ucuza satılacak’ dedi. Çakman, geçen yıl TBMM’de kabul edilen ve altyapı çalışmaları sebebiyle yürürlük tarihi bir yıl ertelenen yeni ‘Hal Yasası’nın 22 Mart’ta yürürlüğe gireceğini hatırlattı.
‘HALLER ULUSAL BORSA OLACAK’
Yasa sayesinde, sebze ve meyvede aracıların yani komisyoncuların devreden çıkacağını ifade eden Çakman, şunları söyledi: ‘Yeni Hal Yasası ile pazarcı esnafı da direkt tarladan ve üreticiden mal alabilecek. Bu sayede meyve sebze yüzde 25 daha ucuza satılacak. Böylece sebze ve meyve fiyatları dengeye oturacak. Hal Yasası ile birlikte tüm ürünlerde fiyatlar dengede seyredecek. 22 Mart tarihinden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tüm toptancı halleri ulusal bir borsa haline gelecek.’
KAYIT SİSTEMİ DEĞİŞİYOR
Çakman, yeni yasadaki en temel değişikliğin hal kayıt sistemiyle ilgili olduğunu, düzenlemeyle pazarcı esnafının direkt üreticiden aldığı ürünün yüzde 2’si miktarında ürünün alındığı yerdeki belediyeye rüsum bedeli ödeyeceğini, yıllardır süregelen komisyon kârının da tarihe karışacağını bildirdi.
Denetleme elemanlarına prim sistemi
Denetimlerin daha sağlıklı yapılabilmesi için ‘prim sistemi’ getirildiğini ifade eden Çakman, ‘Maliye Bakanlığı ve belediye ekipleri eksik fatura gösteren veya belediyeye rüsum bedelini ödemeyenlere aldığı ürün miktarının yüzde 25’i kadar ceza kesecek.
Kesilen cezalardan denetim elemanlarına prim verilecek’ diye konuştu. Çakman, yasanın komisyoncuların faaliyetlerine devam etmelerine engel olmadığını ancak rekabeti getirdiğini vurgulayarak, bu rekabetin de vatandaşa yarayacağını sözlerine ekledi.

YENİ ŞAFAK

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM