GIDADA FİYAT YÜKSELECEK

GIDADA FİYAT YÜKSELECEK

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, tarımın son yüzyılın en stratejik sektörlerden biri olduğunu belirterek, ”Küresel ısınma, kuraklık ve hızla artan dünya nüfusu gibi faktörlerin etkisiyle gıda fiyatlarında özellikle bu yüzyılda önemli artışlar bekleniyor” dedi.

Bingöl’de gezi ve incelemelerini sürdüren Bakan Yılmaz, İl Tarım Müdürlüğü tarafından Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen ”Kadın Çiftçiler Yarışıyor” programına katıldı.

Yarışmada dereceye giren kadınlara ödüllerini veren Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, tarım sektörünün önemine işaret ederek, kadınların iş gücüne dahil olmasının sevindirici olduğunu söyledi.
Düzenlenen bu yarışmanın sosyal aktivite ve konu olarak güzel bir faaliyet olduğuna dikkati çeken Yılmaz, ”Tarım Bakanlığımızı kutluyorum. Biz de okul çağında bu tür yarışmaların heyecanını yaşardık. Burada iki önemli mesele bir arada ele alınıyor. Tarım ve kadın” diye konuştu.

Tarımın son yüzyılın en stratejik sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

”Dünyada giderek artan küresel ısınma hadisesi var. Kuraklığın çeşitli bölgelerde artabileceği söyleniyor. Dünya nüfusu hızla artıyor. Dünyada, Hindistan ve Çin geliştikçe orada daha çok gıda tüketimi oluyor. Bütün bu faktörlerin etkisiyle gıda fiyatlarında özellikle bu yüzyılda önemli artışlar bekleniyor. Gıda güvenliği dediğimiz hadise son derece önemli bir başlık haline geliyor. Birçok ülke gıda konusunda geleceğe dönük uzun vadeli plan yapıyor. Türkiye, bu konuda şanslı. Çok geniş alanlarımız var. GAP, DAP ve KOP gibi büyük projelerimiz var. Bütün bunlar tarımsal potansiyelimizi hareket geçirmek, insanımıza daha sağlıklı, ucuz ve kolayca temin edilebilir gıda temin etmek ve bunu yapmaya gayret etmektir.”

-”BİLİNÇLİ TARIMSAL FAALİYET YÜRÜTÜLMESİ GEREKİYOR”-

Bilinçli çiftçilik yapmanın da önemli olduğunu anlatan Yılmaz, artık Türkiye’nin köylülükten, modern çiftçiliğe geçmesi gerektiğini belirterek, ”Köylülüğü, küçümsediğim için söylemiyorum, belli bir dönemin kültürü ama bugünkü küresel, rekabetçi ortamda daha çok bilinçli tarımsal faaliyet yürütülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İnsanların daha eğitimli, daha donanımlı bir şekilde tarımla uğraşması gerektiğini belirten Bakan Yılmaz, bu konuda da çiftçi eğitiminin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Tarım sektöründe erkeklere göre kadınların daha fazla çalıştığını belirten Bakan Yılmaz, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımının erkeklere oranla daha düşük olduğunu ancak, tarım sektörüne kadınların daha fazla katılımının görüldüğünü anlattı.

-TOPLUMDA KADININ ÖNEMİ-

Gelecekte kadınların çok daha etkili bir konuma sahip olacağını söyleyen Yılmaz, ”Hem bilgi birikimi, beceri ve eğitim düzeyi artacak. Diğer taraftan daha fazla gelir elde edecek, daha fazla gelir elde ettikçe daha fazla güveni artacak. Daha fazla toplum hayatına yön verecek. Kadınlar bu toplumda daha fazla etkili hale geldikleri zaman o toplumda daha fazla huzur doğar, çatışmalar, çekişmeler azalır” diye konuştu.

Kadınların hiçbir zaman şiddetten yana olmadığına vurgu yapan Bakan Yılmaz, ”Kadınlar çoluk çocuğunun geleceğini düşünürler. Toplumda huzursuzluk doğuracak, korku doğuracak, çatışma doğuracak süreçlerden uzak tutmak isterler. Toplumun huzuru ve güveni açısından kadınlarımızın daha fazla bu işin içine girmesi son derece önemlidir” dedi.

Bakan Yılmaz, buradaki programın ardından, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret ederek brifing aldı.

Yılmaz, SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ı da burada kabul ederek, SÜTAŞ’ın Bingöl’de yapmayı düşündüğü yatırım hakkında bilgi aldı. Toplantı basına kapalı gerçekleşti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM