Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘EŞEK’DEYİP GEÇMEYİN

‘EŞEK’DEYİP GEÇMEYİN


İtalya’da inek sütüne alerjisi olanlar için alternatif bir ürüne dönüşen eşek sütünün popülaritesi hızla artıyor


İtalya’da sağlık sektöründe gözler bir süredir, ülkenin kuzeyindeki Bologna kenti dışında bulunan bir çiftlikte. Zira çiftlikteki 700 eşekten elde edilen süte bugünlerde talep yoğun. Eşek sütü İtalya’da giderek inek sütüne alerjisi olan kişiler için alternatif bir ürüne dönüştü. Üretilen sütün yarıdan fazlası, çocuk hastalıkları birimlerine satılıyor.
Uzmanlara göre eşek sütünün birçok faydası var. Düşük yağ düzeyi ve omega yağ asitleriyle kolesterolün azaltılmasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca yüksek düzeyde kalsiyum ve özellikle çocuklar için çok önemli bazı enzimler içeriyor.
Kleopatra’nın güzellik sırrı
Eşek sütü kullanımı yeni bir şey değil. Antik Yunan’da çoğu kişinin çocuğunu bu sütle beslediği biliniyor. Romalıların bu sütü derilerini yumuşatmak için kullandığına dair hikayeler anlatılıyor. Hatta Kleopatra’nın da güzelliğini korumak için eşek sütüyle banyo yaptığı söyleniyor.
İngiltere’de de eşek sütü 19. yüzyıl ortalarına dek yaygın şekilde anne sütüne alternatif olarak satılıyordu. Antalya Korkuteli’nin İmecik köyü sakinlerinin eşek sütü merakı ve bu köye alışverişe gelenler de daha önce televizyonlarda konu olmuştu. (bbc)
 


 


{2}

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir