Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Enerji ve tarıma odaklanın’ önerisi

‘Enerji ve tarıma odaklanın’ önerisi

GED BAŞKANI ÖZDEN MERSİN TEKNOPARK’TA KONFERANS VERDİ

‘Enerji ve tarıma odaklanın’ önerisi

Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, inovatif girişimde dünyada en fazla yatırım alan sektörleri sıraladı. Mersin Teknopark’ta yenilikçi girişimcilere konferans veren Özden, Çukurova Bölgesi’nin gelecek 20 yılına enerji ve tarımda gerçekleştirilen inovatif iş fikirlerinin damga vuracağını söyledi.

 

Teknoloji yoğun şirketlere farklı teşvikler ve üniversite işbirliği imkânı sunan Mersin Teknopark’ta  (Technoscope) yenilikçi girişimcilere ‘Sağlıklı Girişimcilik Ekosistemi Nasıl Çalıştırılır?’ başlıklı bir sunum yapan Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, dünyada en fazla yatırım alan alanın ‘yapay zekâ’ olduğunu, bunu sırasıyla ‘blokchain’, ‘fintech’ gibi sektörlerin izlediğini söyledi.

Bölgede Mersin Teknopark gibi oluşumların umut verdiğini belirten GED Başkanı Özden, konferans öncesi Technoscope Genel Müdürü Özgür Durmaz’dan burada bulunan girişimciler ve projeleri konusunda bilgi aldığını, yapılanların gurur verici olduğunu söyledi. Son dönemde dünyada en çok ilgi gören ‘blokchain’ ile başlayan ‘TOP 10’ yatırım listesinde ‘tarım’, ‘enerji’ ve ‘perakende’ alanlarının bulunduğuna dikkat çeken Özden, “Bu üç alanda dünyanın her ülkesiyle rahatlıkla rekabet edebiliriz. Aranızda yazılımdan mekatronik mühendislerine kadar inovatif iş fikirleri ortaya koyacak onlarca arkadaşımızın olduğunu görmek beni mutlu etti. Size önerim; özellikle enerji ve tarım alanlarına ilginizi artırmanız. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali bu bölgede inşa ediliyor. Çukurova, Türkiye’nin tarımsal potansiyeli en yüksek bölgesi… Bu iki alanda yazılımdan genetiğe, tohumdan yapay zekâya kadar geliştireceğiniz iş fikirleri sizi bekliyor. Güçlü üniversite, güçlü özel sektör, güçlü yenilikçi girişimci birlikteliğiyle Çukurova, Türkiye ekonomisinin yeni hamle bölgesi olabilir” dedi.

 

İHRACAT KİLOGRAM BEDELİNİ 4 DOLARA ÇIKARMALIYIZ

3 yıl önce kurulan GED’in inovatif girişimci, mentör ve melek yatırımcı üçgeninin altyapısını kurduğunu anlatan Özden, “Hep birlikte güzel işler çıkaracağız. Türkiye’nin 1,5 dolarlık ihracat kilogram bedelini tıpkı Almanya gibi 4 dolara yükseltecek şirketleri ve ürünleri buradan çıkarabiliriz. Bu sürecin lokomotifi de Mersin Teknopark gibi değerlerimiz olacak” diye konuştu.

GED Başkanı Esra Özden, yoğun ilgi gören konferansı sonrası Mersin Teknopark’ta yazılımdan gıdaya, hizmetten kimyaya kadar iş fikirlerini geliştiren, ar-ge yapan şirket temsilcilerinin sorularını da yanıtladı.

 

Çok Okunan Haber

Büyükşehir Belediyesi, taziye evi taleplerine yanıt vermeye başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Halkkent Mahallesi’nde kuracağı entegre yapıda taziye evi, emekli evi, kadınlar için meslek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir