Anasayfa / Ekonomi Haberleri / EN ÇOK KAZANAN CEO’LAR

EN ÇOK KAZANAN CEO’LAR

Dünyanın en çok kazanan CEO’ları


Bazı şirketlerin patronlarının bile ulaşamadığı yıllık ücretler üst yöneticilerin cebine girdi.


ABD’nin en büyük şirketlerinin üst yöneticilerinin (CEO) geçen yılki kazancı, ekonominin ciddi gelişme gösterdiği, borsaların rekor kırdığı ve işsizlik oranlarının bugünkünün neredeyse yarı seviyesinde olduğu 2007 yılına göre daha iyi oldu.


CEO’LARIN KAZANCI YÜZDE 24 ARTTI


Associated Press’in, yönetici tazminatları konusunda uzman araştırma şirketi Equilar’ın verilerini kullanarak 334 şirketin CEO’sunun kazançlarını değerlendirdiği araştırmaya göre, ABD’de Standard & Poor’s 500’de işlem gören bu şirketlerin üst yöneticilerin geçen yıl ortalama kazançları önceki yılla karşılaştırıldığında yüzde 24 artışla 9 milyon doları buldu.


Üst yöneticilerin toplam gelirleri maaşlar, primler, hisse senetleri, opsiyonlar ve ek ödemelerden oluşuyor. Üst yöneticilerin en büyük gelirleri ise nakit primlerden geldi. Geçen yıl üst yöneticilerin gelirleri, ekonominin giderek güçlenmesi ve şirketlerin maliyetlerini azaltması nedeniyle karlarının yükselmesine bağlı olarak artış gösterdi.


İŞİNİ KAYBEDENLERİN SAYISINDA AZALMA


Geçen yıl şirketlerin gelirleri yüzde 12 ve karları yüzde 41 yükseldi. Hisse senedi piyasaları da yüzde 13’lük artış gösterdi. Önceki yıl 5 milyon kişi işini kaybederken, geçen yıl özel sektör 1,2 milyon kişiye istihdam sağladı.


Şirketler geçen yıl üst yöneticilere hisse senedi olarak yaptığı ödeme önceki yıla göre 300 milyon dolar artışla 1,3 milyar dolara, hisse senedi opsiyonu olarak ise 27 milyon dolar yükselişle 702 milyon dolara çıktı. Geçen yıl çalışanlara yapılan ödeme ise yüzde 3 artışla ortalama 40 bin 500 doları buldu.


EN FAZLA KAZANAN DAUMAN OLDU


Geçen yıl en fazla kazanan MTV, Nickelodeon ve Paramount Pictures’ın sahibi eğlence sektörünün önde gelen şirketlerinden Viacom’un üst yöneticisi Philippe Dauman oldu. 2010 yılı kazancı önceki yıla göre 2,5 kat artan Dauman’ın 2009 yılındaki kazancı 33,9 milyon dolardı.


2010 yılında en fazla kazanan 10 üst yöneticinin 6’sı medya ve eğlence sektöründe çalışıyor. Dauman’ın yanı sıra CBS üst yöneticisi Leslie Moonves 56,9 milyon dolar, Discovery Communications üst yöneticisi David Zaslav 42,6 milyon dolar, Comcast üst yöneticisi Brian Roberts 31,1 milyon dolar, Walt Disney üst yöneticisi Robert Iger 28 milyon dolar ve Time Warner üst yöneticisi Jeff Bewkes 26,1 milyon dolar kazandı.


GELİRLERİ ÜÇTE BİRDEN FAZLA ARTTI


Geçen yıl en fazla kazanan 10 üst yöneticisinin toplam geliri, 2009 yılında en fazla kazanan 10 üst yöneticinin gelirine göre üçte birden fazla artarak 440 milyon doları buldu. Dauman, Moonves, Roberts ve Occidental Petroleum CEO’su Ray Irani, hem 2009 hem de 2010 yılında en fazla kazanan 10 üst yönetici listesinde yer aldı.


AP’nin araştırmasında kullandığı şirketlerin üst yöneticilerinin ortalama gelirleri geçen yıl 9 milyon dolar oldu. 2007 yılında bu rakam 8,4 milyon dolar, 2008’de 7,6 milyon dolar ve 2009’da 7,2 milyon dolardı.


LİSTEDEKİ TEK TÜRK MUHTAR KENT


Coca Cola Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Muhtar Kent, geçen yıl 19,2 milyon dolar kazandı. Böylece en fazla kazanan 50 Üst Yönetici sıralamasında 34’üncü sırada yer alan Kent, geçen yıl kazancını önceki yıla göre yüzde 30 artırdı.


 


 


Geçen yıl en fazla kazanan 10 üst yönetici şöyle sıralandı:


İSİM ……………..ŞİRKET İSMİ……..2010 GELİRİ……….2009 YILINA GÖRE DEĞİŞİM
(MİLYON DOLAR) (YÜZDE)
Philippe Dauman……. Viacom…………………..84,5……………………149
Ray Irani……….

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir