Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ekmek İsrafına Son

Ekmek İsrafına Son

Ekmek İsrafına Son!
Her gün, sofraların baş tacı tonlarca ekmek çöpe atılıyor. İtalyan fırıncılarsa bu gidişe dur demek için kolları sıvadı.
Dünya üzerinde, 1 milyar insan açlığın pençesinde. Açlıkla boğuşanların başında da çocuklar geliyor.
Aslında dünyada yeterince gıda üretiliyor. Ancak gıda dağılımı adaletli yapılmıyor. Zengin ülkelerdeki yiyecek israfı da, açlığın önemli nedenlerinden. Örneğin sofraların olmazsa olmazı ekmek, dünya çapında en çok israf edilen gıdalardan biri.
Dünyada günde 100 milyonun üstünde ekmek çöpe atılıyor. Bu ekmeklerin çoğu raf ömrü dolduğu için marketler tarafından çöpe ayrılıyor.
İtalya’daki fırıncılar ise bu gidişe bir son vermek için biraraya geldi.
Sadece başkent Roma’da günde 20 bin ton ekmeğin çöpe gitmesine “dur” demek isteyen fırıncılar, hayır kurumlarıyla ortak çalışma başlattı.
Şimdilik süpermarketlerden, sadece tazeliğini kaybeden ama hala yenebilecek durumdaki ekmekler toplanıyor ve bu ekmekler yardım merkezlerine iletiliyor.
Fırıncıların yeni hedefi ise ihtiyaç sahibi ailelerin marketlerden ücretsiz ekmek almalarını sağlayacak bir kart sistemi uygulaması başlatmak.{2}
 

Çok Okunan Haber

“ZAKKUM HEPİMİZİN HAYATINI DEĞİŞTİRDİ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün emanetine sahip çıkarak Silifke’nin Atayurt Mahallesi’ndeki Gazi Çiftliği’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir