Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Derviş’in de mi yasak aşkı var

Derviş’in de mi yasak aşkı var

IMF Başkanlığı ile ilgili eski defterler açılmaya başlandı.. ABD gazetesi Derviş’in yasak aşkı olduğunu yazdı..


ABD gazetesinin Derviş iddiası

IMF Başkanlığı için Kemal Derviş adının öne çıkmasıyla birlikte bir yandan övgüler artarken, diğer yandan eski defterler de açılmaya başlandı. New York Times gazetesi Derviş’in çok eskiden Dünya Bankası’nda yönetici ve bekarken evli bir kadın çalışanıyla kurduğu “ilişki”sinin başkanlık şansına zarar verebileceğini öne sürdü.

NYT: DERVİŞ’İN YASAK İLİŞKİSİ VARDI

ULUSLARARASI Para Fonu’nun (IMF) yeni başkanının kim olacağına ilişkin spekülasyonlar tüm hızıyla devam ederken, Kemal Derviş ile ilgili yorum ve değerlendirmelerin ardı arkası kesilmiyor. Yapılan değerlendirmeler arasında en ilginci ise New York Times’ın (NYT) haberinde yer aldı. New York Times, IMF başkanlığı için ismi geçen Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’i hem çok övdü hem de “ilişki” iddiasında bulunurken, Derviş’in başkanlık şansına zarar verebilecek “bir sırrı” olduğunu öne sürdü.

Çok eski bir ilişki

Derviş’in çok eskiden Dünya Bankası’nda üst düzey yönetici ve bekarken evli bir kadın çalışanı ile kurduğu iddiasına yer verildi. New York Times gazetesi, tanınmış yazarlarından Landon Thomas Jr. imzası ile yayımladığı haberde, “Çok eski ilişki, Türk adayının IMF’ye liderlik yapma şansına zarar verebilir” başlığını kullandı. “Zaten profesyonel yeteneklerinin nedeniyle Sayın Derviş’in ismi olası bir aday olarak yaygın bir biçimde geçiyor” denilse de, bu sırrın Derviş’i adaylıktan diskalifiye edebileceği belirtildi. Söz konusunun kaynağın verdiği bilginin eski bir Dünya Bankası iktisatçısı olan ve o dönemde Derviş ve söz konusu kadınla aynı katta çalışan Stanilas Balcerac tarafından doğrulandığını yazan NYT’ye göre, Balcerac, 62 yaşındaki Derviş’in o dönemde bekar, kadının ise evli olduğunu söyledi.

Az rastlanan bir durum değil

Ancak Stanilas Balcerac, söz konusu ilişkinin, çok eskiden meydana geldiğini, yıllar önce Dünya Bankası’nın bu tür konularda daha gevşek olduğunu, üst düzey yöneticilerin emrinde çalışanlarla ilişki kurmalarının az rastlanan bir şey olmadığını belirtirken haberde Dünya Bankası’ndaki durumun, 2007 yılında dönemin başkanı Paul Walfowitz’in ilişki içinde olduğu kadını terfi etmesi üzerine yaşanan “küçük skandal” ile değiştiğine dikkat çekildi.

Kağıt üstünde mükemmel aday

Gazeteye konuşan Balcerac, aynı zaman Derviş’i överek o dönemde Dünya Bankası’nın “en parlak ve en yetenekli” yöneticilerden biri olduğunu belirtirken “Standart bir bürokrat değildi. Kararları çabuk verir son derece dinamikti” sözlerini kullandı. Haberde de “Kağıt üstünde Kemal Derviş, Uluslararası Para Fonu lideri olarak Dominique Strauss-Kahn’un yerine mükemmel aday gibi görülebilir” denilirken, Derviş’in ekonomiden sorumlu bakan olarak Türkiye’nin 2001-2002 döneminde ciddi bir finansal krizden çıkmasını sağladığını, Fransızca, Almanca ve İngilizce çok iyi konuştuğunu, Dünya Bankası ve BM gibi örgütlerlerde geniş bir tecrübesinin bulunduğunu vurguladı.
Lagarde’dan sonra 2’nci favori

Kemal Derviş’in bahislerde Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde’nin ardından ikinci favori olduğuna dikkat çeken ABD’li gazete, Ayrıca Derviş’in, küresel finansal kurumlarda daha geniş bir rol oynamak isteyen yükselen ekonomiler ile bir köprü oluşturacağını belirtilen haberde, Derviş’in profesyoneller arasında da “birçok hayranının bulunduğu” da belirtildi. Ayrıca Havard Üniversitesi öğretim üyelerinden Dani Rodrik’in “Bu iş için en uygun adam. Gerçekten liyakata dayalı bir atama olur” ifadelerine de yer verdi.

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir