Anasayfa / Ekonomi Haberleri / BEKLENEN GÜN GELDİ

BEKLENEN GÜN GELDİ

Ve Hızlı Trende Beklenen Gün Geldi Türkiye ikinci yüksek hızlı tren hattı ile tanışıyor. Tamamen yerli firmalarca projelendirilen Ankara-Konya yüksek hızlı tren hattının resmi açılışı bugün Başbakan Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek. Yolcu seferleri ise yarın başlayacak.


 
“Git gel, Konya 6 saat” deyimi tarihe karışıyor. Ankara-Konya arasını bir buçuk saate indiren yüksek hızlı tren seferleri başlıyor.
Toplam 306 kilometre uzunluğa sahip hattın projelendirilme safhası tamamen yerli firmalarca gerçekleştirildi.
Temeli 8 Temmuz 2006’da atılan ve 5 yıl gibi rekor bir sürede tamamlanan projenin toplam maliyeti ise 1 milyar lira.
İlk etapta satte 250 kilometre hızla yolculuk yapılacak hatta, sefer süresi gelecek yıl hizmete girecek 300 kilometre hıza ulaşabilen trenlerle 1 saat 15 dakikaya inecek.
Ankara ve Konya’dan her gün karşılıklı 4 sefer yapılacak. Bilet fiyatları ise Ramazan Bayramı’nın sonuna kadar 10 lira olacak.
Bayram sonrasında ise 25 ile 35 lira fiyat seçenekleri ile hizmet verecek Ankara-Konya yüksek hızlı tren hattının resmi açılışı Başbakan Erdoğan tarafından Konya Gar’ında gerçekleştirilecek.

Çok Okunan Haber

Mersinden Kadın Kooperatifi “KOCAMAN BİZ OLUYOR”

Toros Üniversitesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Toros Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Rektörlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir