Anasayfa / Ekonomi Haberleri / AVRUPA’DA NELER OLUYOR

AVRUPA’DA NELER OLUYOR

Avrupa’da Alarmlar Çalmaya Başladı 60 yaşında emeklilik, bir yıl içinde haftalarca tatil, binlerce Avro’luk çocuk yardımı ve dizüstü bilgisayar fiyatına iyi bir üniversite eğitimi… Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan sosyal devlet yapısı, şimdilerde bir çok ülkede borç krizi yüzünden tehdit altında.


 Bütçe açığını kapatmaya çalışan Avrupa ülkelerinde kemer sıkma politikaları, sosyal devlet yapısında değişimin habercisi.
Birçok Avrupalı’nın, “acımasız” olarak nitelediği Amerikan kapitalizmine alternatif olarak gördüğü sosyal devlet yapısı; diğer bir deyişle refah sistemi, onlarca yıldır ilk kez bu kadar ciddi bir tehditle karşı karşıya.
Tehdidin Kaynağı Borç Krizi…
Yunanistan, Portekiz, İrlanda, İspanya ve İtalya başta olmak üzere bir çok ülkede bütçe açığını kapatmak için kemerler sıkılıyor.


Tasarruf paketlerinde ilk etapta hükümet harcamaları ağırlık kazanıyor.


Yani, refah düzeyini korumaya yönelik alışılagelen uygulamalar artık kırılgan durumda.


Bazı uzmanlara göre, sosyal devlet yapısı artık sürdürülebilir olmaktan çıktı.


Çocuk yardımı, işsizlik yardımı, dizüstü bilgisayar fiyatına iyi bir üniversite eğitimi gibi, sosyal devletin sağladığı bir çok uygulamanın kapsamı daralma sürecinde.


Bölgenin En Büyük Ekonomisi Almanya’da Bile
Avrupa’da borç krizinin yanı sıra, sosyal devlet yapısı üzerinde baskı kuran önemli etkenlerden biri giderek yaşlanan nüfus…


Hem ekonomi hem de demografi uzmanları bu konuda onlarca yıl öncesinden uyarılar yapmaya başlamıştı.


Şimdi bir çok ülkede kemer sıkma politikaları kapsamında emeklilik yaşı yükseltiliyor, işsizlik yardımı aşağıya çekiliyor ve çocuk yardımı azalma sürecinde.


Üstelik bu uygulamalara sadece borç batağındaki Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’da rastlanmıyor.
İngiltere ve Fransa gibi büyük ekonomiler de bu yola girme sürecinde.


 

Çok Okunan Haber

Mersinden Kadın Kooperatifi “KOCAMAN BİZ OLUYOR”

Toros Üniversitesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Toros Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Rektörlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir