ATIK GERİYE DÖNÜYOR

ATIK GERİYE DÖNÜYOR

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Sanayiciler ambalaj atıklarını önceleri belediye ve kamu kurumlarına vermek zorunda olduklarını belirterek, hazırladıkları yeni ambalaj ve katı atık yönetmeliği sayesinde sanayicilerin ambalaj atıklarını istedikleri kişilere satabilecekleri şeklinde bir düzenlemenin yapıldığını kaydetti. Başbakanlık’a gönderilen yönetmeliğe göre sanayi kuruluşları bundan böyle cam, plastik, metal, kağıt ve kompozit gibi katı atıklarını ücreti karşılığında belediyelere satacak.
BAŞBAKANLIĞA GÖNDERİLECEK
Bu değişiklikle sanayicilerin toplamda 2 milyar TL’yi bulan bir kaynak elde edecekleri belirtiliyor. Organize Sanayi Bölgeleri’nin (OSB) kendi ambalaj atıklarını değerlendirmesine imkan sağlayan yönetmelik değişikliğinde sona gelindi. Çevre Bakanlığı ambalaj atıklarına ilişkin gerekli hazırlıklarını tamamladı. Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, ambalaj atıkları konusundaki yönetmelik değişikliğine ilişkin hazırlanan taslağın Başbakanlığa gönderilme aşamasına geldiğini açıkladı.
GELİR ŞİRKETLERİN KASASINA
Yasal çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte şimdiye kadar OSB’lerden toplanan ambalaj atıklarının gelirleri, şirketlerin kasasına girecek. 2009 yılında toplanan ambalaj atık miktarı yaklaşık 2,5 milyon ton. Bunun yüzde 65’e yakını sanayiden geliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM