Altın değer kazandı

Altın değer kazandı

2010’da altın fiyatları üst üste on yıl artış kaydederek, bir önceki yıla göre yüzde 29’luk yükselişle Aralık sonu itibariyle Londra Altın Borsası’nda US$1.405,50/oz seviyesine ulaştı. 2010’un son çeyrek dönemi ve yılın tamamına ilişkin raporları yayınlayan Dünya Altın Konseyi’ne göre, geçen yılın performansını belirleyen unsur kilit altın piyasalarındaki gelişmelerdi.
HİNDİSTAN’DA MÜCEVHER ARTIŞI
Altın piyasasına erişimi kolaylaştıran yenilikçi yatırım araçlarının da kısmen payıyla Çin’de altına yönelik yatırım faaliyetlerinde artış görülürken, dünyanın en büyük altın piyasası olan Hindistan’da mücevher tüketiminde canlanma kaydedildi. Makroekonomik ortamdaki belirsizlikler yüzünden endişeleri devam eden global yatırımcılar zayıf Amerikan doları ve birçok ekonomide artan enflasyon oranlarına karşı tedbir olarak altını tercih etti. Dünya Altın Konseyi Yatırım Araştırmaları Müdürü Juan Carlos Artigas ise şu yorumda bulundu:
TEMEL VARLIK SATIŞINI SÜRDÜRDÜ
“Global makroekonomik koşullarla birlikte arz ve talebin olumlu seyri 2010 yılında da altının güçlü fiyat performansında etkili olmaya devam etti. Yatırımcılar da, ülke borçlarına bağlı kuyruk riski ihtimaline karşı artan duyarlılık ve sistemik riske ilişkin devam eden endişelere karşı, temerrüt riski taşımayan temel bir varlık olan altın satın almaya devam etti.
RİSKE KARŞI ALTINA SIĞINILDI
Altının nispeten az dalgalanması ve birçok diğer varlıkla bağıntısı olmaması hem portföyleri çeşitlendirmek hem de risk yönetimi stratejileri açısından altını ideal aday haline getirdi. Altın fiyatlarındaki yükselmeye rağmen geçen yılın ilk dokuz ayında tüketicilerin daha fazla altın mücevher almış olmaları göze çarpan bir unsur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM