AKDENİZ OYUNLARI BAŞLIYOR

AKDENİZ OYUNLARI BAŞLIYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, 2013 Akdeniz Oyunları için en güçlü adayın Mersin olduğunu ifade ederek, oyunlar kapsamında kente yapılacak olan sportif yatırımlarla da Mersin’in bir spor kenti olacağını vurguladı.


2013 Akdeniz Oyunlarının düzenleme hakkının Yunanistan’ın Valos kentinden alınmasından sonra bir kez daha oyunları düzenleme şansını yakaladı.
Konu ile ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, oyunları düzenleme bakımdan güzel gelişmeler olduğunu ifade ederek, Cezayir’de ki Akdeniz Oyunları Başkanı Amar Addadi ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.
“Görüşmede geçen oylamada hakkımızın yendiğini ve haklı olmamalarına rağmen bu oyunların küçük şehir olan Volos kentine verildiğini gündeme getirdik” diyen Özcan, neticede oyunların Yunanistan’dan alındığını belirtti.
“Yapılan yeni 5 tekliften 3’ü uygun bulundu ve organizasyonun Libya, Türkiye yada İspanya’da düzenlenmesi gündeme geldi” diyen Özcan, “Komite Başkanı Ammar Addadi, oyunları düzenleme konusunda gönüllerinin Türkiye’nin düzenlemesinden yana olduğunu ancak yine de oylamada 78 delege oy kullanacak ve maalesef bu işin için de politika da yer aldığını ifade etti ancak yine de Mersin lehine oy kullanacaklarını söylediler ” dedi.


“OYUNLAR MERSİN’İ DÜNYAYA TANITACAK”


Komiteyle oyunlarla ilgili yaptıkları görüşmede, Mersin’in bu oyunları düzenlemek için yeterli potansiyele sahip olduğunun altını çizdiklerini belirten Başkan Özcan, eksik olan tesisleri 2 sene içerisinde tamamlayacakları açık bir şekilde beyan ettiklerini dile getirdi. Üniversite yerleşkesi içinde 6 bin kişilik olimpiyat köyü yapacaklarını ifade eden Başkan Özcan, “Zaten orada bin kişilik bir yurt inşaatı yapılıyor biz buna 5 bin kişilik bir planı daha ilave ederek, tatil köyünü sporcuların kalmasına elverişli hale getireceğiz. Stadyum eksiğimiz var bunu da kısa bir süre içerisinde halledeceğiz. Bununla ilgili olarak tahmini belirli bir bütçemiz var. Oyunlar için eksiklerimizi tamamlamak için 200 milyon Avro’ya ihtiyacımız var ve biz bu bütçeyi karşılayacak durumdayız. Bu konuda hükümet tarafından da büyük bir destek görüyoruz. Oyunlarda önemli bir oy potansiyeli ve diğer ülkeleri de etkileme gücü olan Fransa’ya bir gezi düzenledik. Oradaki ziyaret ve temaslarda bulunarak, oyunlara ev sahipliği yapma kararlılığımızı, yatırım projeleri hakkında bilgi verdik. Fransa’dan oldukça olumlu izlenimlerle ayrıldık. Fransa oyunu bize vereceğini açıkladı ve rakibimizin de Libya değil, İspanya olduğu uyarısında bulundular. Artık her şey oylamaya kaldı. Çarşamba günü oylama bitecek ve ilk oylamada yüzde 51 oy alan ülke oyunları düzenleme hakkını elde edecek. İlk defa böyle büyük bir şansımız var ve biz kendimizi en iyi derecede tanıttık. Bu oyunları almamızla birlikte Mersin iki şey kazanmış olacak. Birincisi, Mersin iyi tanıtılmıyor ve hakkında iyi şeyler söylenmiyor. Bu oyunlarla birlikte Mersin’i ulusal ve uluslararası alanda tanıtırken, kentin olumsuz imajını da kırmış olacağız. Mersin’i, Türkiye tanıyor ve bu organizasyonla Avrupa ve dünya da tanımış olacak. İkincisi de, kente yapılacak olan sportif yatırımlarla da Mersin bir spor kenti olacak” şeklinde konuştu.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM