Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 93 Milyon Dolarlık Teminat Yandı

93 Milyon Dolarlık Teminat Yandı

Mehmet Emin Karamehmet’in sahibi olduğu Çukurova Grubu ile Mehmet Kazancı’nın ortaklığı MMEKA’nın Başkent Doğalgaz’ı devralmak için tanınan süre dolmasına rağmen ödeme yapmaması ihalenin iptal edilmesine neden oldu.

Geçen yılki ihalede Başkent Gaz’ın yüzde 80 hissesi için yaptıkları 1.2 milyar dolarlık teklifle Türkiye’de bir rekora imza atan ikili, taahhütlerini yerine getirmeyerek 92.6 milyon dolarlık teminatı yaktı ve böylece ikinci bir rekora daha kırmış oldu. Bundan önce kasım ayında Emlak Konut GYO’nun düzenlediği Ayazağa ihalesinde en yüksek teklifi veren 5’li konsorsiyumun verdiği 24.4 milyon TL’lik teminat yanmıştı.

Özelleştirme İdaresi’nden (ÖİB) yapılan yazılı açıklamada, 92.6 milyon dolarlık geçici ve ek geçici teminatların irat kaydedildiği, Başkent Gaz’ın yüzde 80 hissesinin özelleştirilmesine ilişkin olarak en kısa sürede yeniden ihaleye çıkılmasının hedeflendiği belirtildi. ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Başkent Gaz’ın yeniden ihaleye çıkması için hazırlıkları 1-2 ayda tamamlarız, yeni ihaleye yaz sonu, sonbaharda çıkarız” dedi.  

Dün gece neler yaşandı?

Başkent Gaz’ın Botaş’a olan 676 milyon, Hazine’ye olan 531 milyon dolarlık borcunun dondurulduğunu anımsatan Aksu, bu alacaklara hiç faiz işlemediğine dikkat çekti. Bu nedenle ihaleyi bir an önce tamamlayıp devletin parasını almasını istediklerini belirten Aksu, şirketin önceki gün teminat yatırma süresinin 18:00’de dolmasına karşın, parayı getirecekleri beklentisiyle makul bir süre daha beklediklerini açıkladı. Ancak paranın gelmemesi üzerine ihalenin iptaline karar verdiklerini aktaran Aksu, resmi işlemlerin tamamlandığını söyledi.

Başkent Gaz’a ne olacak?

–  ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu, Başkent Gaz’ın yüzde 80 hissesi için bu yaz sonu ya da sonbaharda ihaleye çıkılacağını söyledi.
–  Yeni ihalenin hazırlıklarının 1-2 ay içinde tamamlanması öngörülüyor.
–  2009 verileri baz alınarak hazırlanan bilançolar denetlenecek, şartname revize edilecek.

{4} 
 

Başkent Gaz ortakların arasını açmıştı
MMEKA, devir işlemleri için yüzde 99.99 kendi ortaklığı olan Başkent Doğalgaz Dağıtım’ı kurarak işlemlere başlamış, ardından devir işlemlerinin, yine yüzde 99.99 MMEKA ortaklığında kurulan Çankaya Doğalgaz Dağıtım üzerinden gerçekleştirileceğini açıklamıştı. Çankaya  Doğalgaz, ÖİB, Rekabet Kurulu ve EPDK’dan gerekli izin ve onayları almıştı.  Öte yandan, MMEKA’nın ortakları Karamehmet ve Kazancı arasında, Başkent Doğalgaz’ı devralmak için kurulan Çankaya Doğalgaz Dağıtım nedeniyle sorun yaşandı. Kazancı, şirketin kendi bilgisi dışında kurulduğunu belirterek, ortağına ve çalışanlarına dava açmıştı.

Gözler 4.8 milyar dolarlık İstanbul elektrik ihalelerinde

MMEKA’nın Başkent Gaz için ödemeyi zamanında yapamaması, şirketin kazandığı diğer enerji özelleştirme ihaleleri için de kuşku yarattı. Reuters haber ajansına bilgi veren üst düzey bir ekonomi yetkilisi, MMEKA’da ortakların hem kendi arasında anlaşamamasının hem de 1.211 milyar doları temin edememesinin ortaklara yönelik ciddi şüphe oluşturduğunun altını çizdi. MMEKA’nın İstanbul’un iki yakası için toplam 4.8 milyar dolarlık bir ödeme yapmaları gerekiyor.

31 Mayıs kritik gün

ÖİB tarafından gerçekleştirilen ihalelerde MMEKA; Boğaziçi Elektrik Dağıtım’da 2.99 milyar dolar, Gediz Elektrik Dağıtım’da 1.92  milyar dolar ve İstanbul Anadolu Yakası (AYEDAŞ) ihalesinde de 1.813 milyar dolar ile en iyi teklifleri vermişti.  Bu ihaleler için şirkete tanınan süre 31 Mayıs’ta doluyor. MMEKA, İstanbul’un iki yakası için bugüne kadar toplam 100 milyon dolar teminat yatırdı.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, “İlk sırada yer alan şirket yükümlülükler

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir