Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 11 İL BÜYÜKŞEHİR OLUYOR.

11 İL BÜYÜKŞEHİR OLUYOR.

11 İl Büyükşehir Oluyor
Başbakan Erdoğan, Kahramanmaraş’ta 11 ilin “büyükşehir” olacağı müjdesini verdi. İşte o iller…Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimden sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin büyükşehir olması için kanun tasarısı hazırladıklarını söyledi. Erdoğan, “Şu anda 11 il bu hakkı kazandı” dedi.


Kahramanmaraş’ta halka hitap eden Erdoğan, şunları söyledi:
“Allah nasip ederse seçimden hemen sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerimizin büyükşehir olması için kanun tasarısı hazırlandı. Tasarı, 12 Haziran’dan hemen sonra Meclis gündemine gelecek. Kahramanmaraş’ın da büyükşehir olmayı fazlasıyla hak ettiğini görüyorum. Büyükşehirin sınırı ne olacak biliyor musunuz? Afşin, Elbistan, hepsi. İstanbul’daki, Kocaeli’ndeki büyükşehir yapısı ne ise Kahramanmaraşta da o olacak. Yani şu anda bizim ulusal planlamamızın içerisinde bu var. ’Çılgın proje’ dedik ya bu da ulusal planlama projemiz. Böylece Kahramanmaraş’ın imkanları artacağı gibi bununla da kalmıyoruz, bütün ilçelerimiz de bundan sonra çok daha farklı hale gelecek.”


2014’teki yerel seçimlere Kahramanmaraş’ın büyükşehir belediyesi olarak gireceğini açıklayan Erdoğan, “2014’ten itibaren artık burası bir büyükşehir belediyesi olarak seçimlere girecek. Bu arada 2014 yılına kadar nüfusu 750 bini aşan başka illerimiz olursa onlar da yine büyükşehir olma hakkını kazanacak. Şu anda 11 il bu hakkı kazandı. Şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.


Nüfusu 750 Binin Üzerinde Olan İller Hangileri?
Şu anda 16 büyükşehir belediyesi bulunurken, adrese dayalı nüfus sayımına göre Şanlıurfa, Hatay, Manisa, Balıkesir, Kahramanmaraş, Van, Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ, Trabzon’un nüfusu 750 binin üzerinde görünüyor.{2}

Çok Okunan Haber

İLK 500’E GİREN MTSO’YA KAYITLI FİRMALAR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir