10 numaralı yağ yasaklandı

10 numaralı yağ yasaklandı

EPDK’dan ’10 numaralı yağ’ olarak bilinen madeni yağlara sert düzenlemeler geliyor. Kurul tarafından hazırlanan tedbirlere göre, 10 numaralı yağı akaryakıt olarak satana 739 bin lira ceza kesilecek

Son yıllarda ülke çapında özellikle kamyon ve otobüs gibi araçlarda kullanımı giderek yaygınlaşarak büyük bir vergi kaybı ile çevre tahribatına sebep olan ’10 numaralı yağ’ kullanımına yönelik Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından sert tedbirler alındı.
İZİNSİZ ADIM ATILAMAYACAK
Kurulun geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda karara bağlanan kapsamlı düzenlemeye göre, akaryakıt haricinde kalan solvent, madeni ve baz yağlar, akaryakıt olarak satışa arz edilemeyecek ve satılamayacak. Bu hüküm gereği yolda akaryakıt olarak yağ satanlara bu yıl için belirlenen 739 bin 666 TL ceza uygulanacak.
YASADIŞI SATIŞA ENGELLEME
EPDK Başkanı Hasan Köktaş, bu düzenleme ile amaçlarının yasadışı yağ kullanımını engellemek olduğunu vurguladı. Köktaş, ‘Madeni yağ satışı adı altında akaryakıt kaçakçılığı yapanlara, çevreye zarar ve tehlike saçanlara karşı yasal sınırlarımız içinde mücadele veriyoruz’ dedi.
1,5 MİLYAR LİRALIK KAÇAK
Türkiye’de son dönemde, akaryakıta karıştırılarak ya da akaryakıt gibi kullanımı artan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düşük, ’10 numaralı yağ’, ‘baz yağ’, ‘yağlama müstahzarları’ gibi ürünlerin, önemli bir vergi kaybına ve çevre tahribatına neden olduğu tespit edilmişti. İllegal kullanıma konu olan bu yağların yaklaşık 1,5 milyar liralık bir parasal büyüklüğe sahip olduğu, bunun da 550-600 milyon liraya yakın bir vergi kaybına yol açtığı hesaplanmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM