Anasayfa / Baş Yazar / SEÇER 18 Ayda 14 puan Nasıl YÜKSELDİ? 

SEÇER 18 Ayda 14 puan Nasıl YÜKSELDİ? 

Mirza Turgut yazdı

Avrasya anket şirketi son olarak 30 Büyükşehir belediye başkanının beğeni oranını araştırdı.

Beğeni oran en yüksek 15 belediyenin 10’u CHP’li belediye olarak öne çıktı.

Bilindiği gibi Mersin hariç hemen tüm Büyükşehir’ler de İyi Parti CHP adaylarını destekledi…

Vahap Seçer, Mersin’de iyi parti adayı ile yarışmak durumunda kalırken, rakibi Cumhur ittifakı adayına 5 puan fark atarak seçildi.

Bu durumda CHP’li 10 Büyükşehir başkanının seçildiği oy oranı elbette Vahap Seçer’den yüksek olabilirdi…

Örneğin Zeydan Karalar %53 ile seçilmiş, son beğeni anketinde oyunu %58 olarak yükseltmiş durumda .Halbuki Vahap Seçer %45 ile seçilirken şimdiki oyunu %58.8 yapmıştır. Anket firmasının bile gözünden kaçan bu ayrıntı çok çok önemlidir. Diğer başkanlar, 5 ile 10 puan arasında oy arttırken, Vahap Seçer tam 14 puan oranında oy artırmıştır.

Peki Vahap Seçer oyunu nasıl arttırdı?

Hangi dinamikler etkili oldu?

Öncelikle Seçer, başkan olur olmaz ilk yaptığı iş, belediyenin yakasını toplamak oldu. Harcamalar kontrol altına alınınca borçlar büyük oranda geriledi.

Kararlı bir belediye yönetimi damgasını vurmaya başladı. 5 yıllık stratejik plan kent dinamiklerine sorularak hazırlandı ve böylece ilk defa bir belediyenin gelecek planının kent dinamikleri ile yapması olumlu karşılandı.

Sosyal politikalara ağırlık verildi. Aşevi ve gezici çorba ekiplerinin çalışmaları; dershane hizmetleri, burslar ve 11 bin kişiye HALKKART  verilmesi gibi…

Pandemi sürecinde sosyal politikalar daha da öne çıktı. 200 bine yakın erzak kolisi dağıtılması:  ekmek dağıtımında  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isim vererek başkan Seçer’i karşısına alması, Seçer’in toplum gözünde prestijini daha da  yükselti.

Aynı günlerde Pandemi de en az vakanın Mersin’de görünmesi, Ulusal tv ve gazetelerin sürekli olarak başkan Seçer’le söyleşiler yapmaları da Seçer’i HALK gözünde daha çok prestijli  hale getirdi.

Özellikle eski İçel’de hemen her köyün yolları yapılırken, tarımsal alanda inovatif projelerin uygulamaya konulması HALKIN  Seçer’e bakışını pozitif anlamda çok değiştirdi.

Örneğin Erdemli kırsalında yapılan icraatlar Erdemli’nin siyasal sosyolojisini değiştirmiş durumda.

40 yıldır yapılmayan MERGİN köprüsünün yapılması en az 20 köyün en önemli sorunun çözümü anlamına geldi.

Kadın emeğine öncülük verilmesi ve belediye çalışanları arasında kadınların daha çok yer alması politikası genel beğeni dalgasını büyük katkı verdi.

Sendika ile yapılan sözleşmeye “Kadın cinayetlerine karşı toplumsal mücadele yapılması” maddesinin konulması özellikle kadın örgütlerinin desteğini aldı.

Mersinin en acil ihtiyacı olan TOPLUMSAL BARIŞ için çok net duruş sergilemesi ve her türlü ötekileştirme çabaların karşı çıkması Seçer’e olan güven ve sahiplenmeyi arttırdı…

Kocamaz döneminde Mersinlilere kapanmış olan sahilin yeniden halka açılması da diğer bir etken…

Seçer,koltuğa bağlı bir başkan değil…Sürekli halkın içinde. Gezilerinde ilgili bürokratlarda yanı başında; Böylece ilçe’nin, beldenin, köy ve mahallenin sorunları MOBİL ÇÖZÜM masasında değerlendirilip, anında çözülüyor.

Yeni dönemin kadrosal inşasını sert, keskin uygulamalar yerine daha yumuşak bir geçiş ile oturtmaya çalışması hizmette devamlılık sürecini güçlendirdi.

Biri pandemi öncesi diğeri  sonrası olmak üzere Belediye Meclislisin de  Cumhur İttifakının iki kez borçlanma yetkisine karşı çıkmaları,TERS TEPTİ ve  toplumun Seçer’i sahiplenmesini hızlandırdı.

Başkan Seçer’in heybesi dolu; her konuda söyleyecek sözü var. Kentin tüm dinamikleri ile olumlu bir ilişki sürdürüyor. Esnaf masası göründüğünden daha çok pozitif etki yaratmış durumda…

Henüz iki yıl olmadı ama yepyeni bir belediyecilik modeli ortaya çıkmaya başladı.

Tüm bunlar Seçer’in toplumdaki beğeni karşılığını Avrasya şirketine göre %60’a vardırmıştır.

CHP’li diğer başkanlardan farklı olarak 31 Mart’ta İyi Parti’nin desteğini almamış, çıkardığı adayla yarışmıştır… Dolayısıyla yorum-analiz yapılırken bu ince noktaya dikkat edilmelidir…

Bugün itibarıyla Türkiye’de en çok oy arttıran Vahap Seçer’dir..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok Okunan Haber

MERSİNİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK MİTİNG

CHP Erken seçim talep eden ilk mitingini Mersin’de yaptı Bugünü kadar yapılan mitinglerin en büyüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir