KAZANLI TARSUS’UN AKDENİZ’E AÇILAN KAPISIYDI

KAZANLI TARSUS’UN AKDENİZ’E AÇILAN KAPISIYDI

KAZANLI TARSUS’UN AKDENİZ’E AÇILAN KAPISIYDI

MERSİN YOKKEN KAZANLI VARDI

İç Anadolu, Gülek boğazı ve Tarsus üzerinden Kazanlı iskelesi ile Akdeniz’e açılıyordu…Bölge halkı ihtiyaçlarını Tarsus’tan giderirken; zaman zaman da Kazanlıya uğrayıp alış veriş yapıyorlardı. Kavalalı Mehmet Ali Paşa bölgemize gelmeden durum buydu…

Bin yıllardır İç Anadolu ile Akdeniz arasındaki geçit GÜLEK BOĞAZINDAN yapılmaktadır. Tarsus bu nedenle çok eski bir uygarlık merkezidir…Çok eskiden DENİZ, bugünkü Kleopatra kapısına kadar GELİYORDU…

İklim değişikliği SEL ve başka nedenlerle bugünkü Karabucak ormanları ortay çıktı ve Tarsus’un Akdeniz’e açılan kapısı KAZANLI iskelesi olmaya başladı.

Kazanlı iskelesine gelen gemiler, Akdeniz’in çeşitli liman kentlerinin ürünlerine getirirken, Gülek boğazından Tarsus’a inen kervanlar da Çin ve Hindastan’dan çeşitli malları getiriyorlardı.

İşte bu nedenle Tarsus ticaretin geliştiği hem eski hem de tarihi bir kent merkezi oldu.

Kazanlı iskelesi çok uzun bir dönem ticari malların değiş tokuş merkezi oldu. Bu durum, Mersin iskelesinin çalışmaya başlamasına kadar devam etti.

1820’li yıllarda Balıkçıların oluşturduğu MERSİN İSKELESİ başka bir çok dinamiğin bir araya gelmesi ile hızla büyümeye başladı ve önce KAZANLI İSKELESİ , sonra Tarsus(Mersin kaza olduktan sonra) gözden düştü…

Yıllar geçti aradan…

Kazanlı bugün mağdur edilmiş bir tarım bölgesi olarak varlığını sürdürüyor. Ve hemen hiç kimse Kazanlı’nın böylesine zengin bir tarihsel öyküsü olduğunun farkında değil.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa ve oğlu İbrahim Paşa bölgemize gelince(1831)Mersin kent merkezi oluşmaya başladı…İskele büyüdü ve bataklıklar kurutularak tarım yapılmaya başlandı. İbrahim Paşa’nın tarım reformu Mersin’in büyüttü ve büyüyen Mersin iskelesi nedeniyle kazanlı iskelesi işlevini kaybetti..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM