Anasayfa / Baş Yazar / Ezberler, kavramlar, paradigmalar çöktü.. Artık Yeni Dünya ve Yeni Türkiye var….Mirza Turgut yazdı

Ezberler, kavramlar, paradigmalar çöktü.. Artık Yeni Dünya ve Yeni Türkiye var….Mirza Turgut yazdı

Siyasetçi, sivil toplum ve meslek örgütleri yöneticilerinin tamamının zihin haritaları, soğuk savaşın düşünsel-fikri ortamı tarafından belirlendi. Komünistler, milliyetçiler, İslamcılar, liberaller, sosyal demokratlar, o tarihsel dönemin kavramları ve argümanlarını referans alarak kendilerini tanımladılar. 

Soğuk savaş, insan uygarlığını tehdit eden nükleer savaş ortamı demek olduğu için, hemen tüm ideolojilere militarizm sosunu ekledi. ABD’nin komünizme karşı başlattığı mücadele, ülkemizdeki siyasi akımların, taraf ve yandaşlık tasniflerini de belirledi.

Milliyetçilerin amaçları ile ABD’nin amaçları komünizme karşı olmak bağlamında örtüşüyordu. Ve o şartlarda sadece solcular, ABD’nin emperyalist politikalarına karşı samimi bir mücadele yürütüyordu. ABD, sola karşı olan merkez sağ, milliyetçiler ve İslamcılara elinden gelen desteği veriyordu. Siyasetler, düşünce akımları bu verili duruma göre, kendi kavramlarını, ezberlerini oluşturdular.

Değişmeyen tek şey değişimdi ve sonuçta, iki kutuplu dünyanın paradigmaları çöktü. Çöken paradigmalar, bilinen doğruları, ezberleri ve tabi alışılmış siyasetleri boşlukta bıraktı. Sadece Türk düşünce ve entelektüel ezberler değil, tüm dünyanın bildik “doğruları” iflas etti. Fakat Avrupa Birliği projesinin temeli daha önceleri atıldığı için, yeni dönem, AB projesinin önünü açtı, küresel bir güç olmasına ortam hazırladı.

Çok Okunan Haber

CHP’DE “VAHAP SEÇER MODELİ”

Mirza Turgut yazdı Her İl’in kendi, tarihsel ve  güncel sorunları bulunduğu için, Sosyal Demokrasi’nin  her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir