Anasayfa / Baş Yazar / DEMOKRATİK DEĞİŞİM; Yer-Gök, Dağ-Taş SEÇER!

DEMOKRATİK DEĞİŞİM; Yer-Gök, Dağ-Taş SEÇER!

Mirza Turgut yazdı

Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Vahap Seçer, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bayramı vatandaşın içinde geçirdi. Arife günü Silifke yaylalarında başlayan “Halkla kucaklaşarak, dertleşip sorun dinleme” süreci 24 Temmuz Cumartesi günü Ayvagediği ve Gözne gezileri ile sona erdi.

KLASiK BELEDİYECİLİK EZBERİ BOZULDU

Halka tepeden bakan, sorun çözmek yerine vatandaşı suçlayan Geleneksel belediyecilik EZBERİ, Vahap Seçer ile birlikte tasfiye oldu. Tüm ötekileştirme, dışlama çabalarını ret ederek, her sokağa, her bölgeye, her vatandaşa bir biçimde dokunan yepyeni DEMOKRATİK DEĞİŞİM anlayışı, toplumun tüm hücrelerine nüfus etmeye başladı.

BİR YILDA NELER DEĞİŞTİ

Seçer başkan seçileli  2.5 yıl oldu. Bunun ilk 5-6 ayı belediyeyi tanıma, hayırlı olsun ziyaretleri, bir yılı da Pandemi ile geçti. Kalan Bir yıl içinde ise  müthiş bir hizmet ve değişim süreci başladı.

Yılların sorunu olan yol, kanalizasyon, içme ve sulama suyu sıkıntıları için radikal adımlar atıldı. Şimdi hangi ilçenin  mahallelerine giderseniz gidin, mutlaka ya yol, ya su, ya da tarımsal alanda mutlaka bir destek verildiğini görürsünüz..

KADINLAR ÖNE ÇIKTI

Türkiye’de ilk defa KADIN EMEĞİ bu kadar görünür oldu. Bir yandan belediye hizmetleri için gerekli iş gücünde mutlaka kadınlara olumlu ayrıcalıklar tanınırken , diğer yandan kadınlara BALIK TUTMALARINI öğretmek için KADIN KOOPERATİFLERİ kuruldu.

Mersin sokakları bir anda pırıl pır Avrupa kentlerine dönüşmeye başladı.

Öte yandan Kırsal kesim için yeni yeni tarımsal kalkınma programları hayata geçmeye başladı.

Var olanı paylaşmaya dayanan belediyecilik anlayışı yerine, ÜRETEREK paylaşma anlayışı yerleşmeye başladı.

CHP’NİN MERSİN MODELİ

2.5 yılda geleneksel ezberler çöpe giderken, yepyeni bir model oluşmaya başladı. Vahap Seçer Modeli’de dediğimiz belediyecilik başlıca şu kriterlerden oluşuyor:

LİDRELİK: Eski klişe belediyeciliğinde  Başkan “Başkan” olarak kalır ve bildik hizmetleri yapmaya çalışırdı…

Yeni Model’de “Başkan” mutlaka Kentin LİDERİ olmak durumunda.  Çünkü ancak Kentin lideri, ağabeyi, belediye imkanlarını EŞİT bir biçimde dağıtıp, bazılarının  deyim uygunsa malı götürmelerine engel olabilir.

MALİ DİSİPLİN: Herkese eşit hizmet ancak gereksiz harcamaları kısıp mali disiplinle olur.

KADIN EMEĞİ: Geleneksel Belediyecilik anlayışını oyun dışına atacak adım kadın emeğinin görünür olmasıdır…

ADİL ,EŞİT SOSYAL YARDIM: Belediye kaynakları sosyal yardımlarda en düşük gelirlilerden başlayıp, ihtiyacı olan herkese  ulaştırmak.

EMEK, ÇALIŞMA VE DİJİTALLEŞMEYİ DOĞRU OKUMAK: TEKSİN projesi,şeffaf yönetimin kapılarını aralarken…EMEK ve ÇALIŞMANIN dijitalleşme ile sentezi  YENİ NESİL BELEDİYECİLİK uygulamasının hayata geçmesi anlamına geliyor.

Sosyal Demokrasinin “Mersin Modeli”, borçlanma isteklerinin ret edildiği, Ankara’dan gelen desteğin iyice azaldığı bu koşullarda oluştuğunun da  altını çizelim…

Evet Vahap Seçer Mersin Modeli’ni oluşturdu. İşte onun için hemen her hafta bir ulusal kanalda hizmetleri anlatılıyor…İşte onun için CHP’nin diğer belediyeleri Vahap Seçer Modeli’ni örnek alıyorlar… Seçer Modeli sosyal Demokrasi için yepyeni bir kazanım olarak görülüyor…

Çok Okunan Haber

KÖPEKLER,ÇAKALLAR YILANLAR ve ATEŞBÖCEĞİ AYDINLIĞI

Günlerdir Mersin’de köpekten korkan polisin savcılığa Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Vahap SEÇER’i şikayet etmesini savcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir