CHP’Lİ BELEDİYELER YENİ HİKAYELER, MODELLER ÜRETEBİLİRLER

CHP’Lİ BELEDİYELER YENİ HİKAYELER, MODELLER ÜRETEBİLİRLER

11 Büyükşehir ve 242 ilçe belediyesinin başkanları, kentlerinin lideri olup, farklılık oluşturan yeni nesil belediyecilik uygulamaları ile CHP’yi dostları ile birlikte iktidara taşıyabilirler.

Her başkan kendi bölgesinde her sosyolojiden destek aldığı zaman Zaten lider olmuş demektir.

Burada kastımız, sadece kendine oy verenlerin desteklerinin  devam etmesi değil; aynı zamanda oy vermeyenlerin gönlüne girmeyi de başarmış olmaktır.. İşte tam da o zaman LİDER başkanlardan söz edilebiliriz.

MERSİN ÖZGÜN MODELİ OLUŞTURDU

Bu konuda Vahap Seçer çok özgün bir modeldir. Siyasal sosyolojisi, tarihsel öyküsü çok farklı olan Mersin’de İyi Parti adayı ile de yarışarak seçilmeyi başarmıştır.

Seçimden kısa bir süre sonra tüm toplum kesimlerinin desteğini alarak, uzlaştırıcı, birleştirici bir başkan figürü olarak her parti tabanından destek görerek, kent lideri olmayı başarmıştır.

Seçer, Kent lideri olarak yepyeni bir yolculuğun kapısını aralamıştır.

Seçer için kritik eşik aşılmıştır; her attığı adımı, her yapacağı icraatı halka anlatarak çok rahat desteklerini almaktadır… Meclisteki tartışmalarda, örneğin bir çok konuda olduğu gibi, borçlanma konusunda da, Cumhur  ittifakını ikna edemezken, toplumu rahatlıkla  ikna etmektedir…

CHP’nin Mersin Modeli’nin en önemli bölümü yani LİDERLİK meselesi çözülmüş durumdadır. Başka bir deyişle Seçer sokağa, halka, mahalle ve köylere hakim durumdadır; çünkü her an onlarla iç içedir. Toplum Seçer’le ilgili “sokağa çıkıp gezmiyor” şeklinde değil, “her yere gidiyor ama bizimi köye, mahalleye gelmiyor” şeklinde bir algı düzeyindedir. İşte köylünün, mahallelinin tam da bu düşünce hali Seçer’in liderliğini pekiştirmektedir…

Şimdi; farklı özgün icraatlarla halkın yaşam koşullarını iyileştirmek ve gerçek bir sosyal demokrat belediyecilik pratiğini halka götürerek özgün örnek modeli üretmek, oluşturmak gerekiyor…

KADIN EMEĞİ

Kadın emeğinin her alanda değerlendirilmesi yeni modelini EN ÖNEMLİ AYAĞIDIR. Kentin her yerinde kadın işçiler diğer kesimlere örnek oluşturuyorlar.

Kadın kooperatifleri kanalı ile ürettikleri ürünler pazarda satılmakta ve eve hapsolmuş kadınlar bir nevi özgürlüklerini elde etmektedirler…

MALİ DİSİPLİN

Mali disiplin Mersin modelinin önemli  ayağıdır. Seçer gelir gelmez ilk iş olarak, belediyenin yanlış iliklenmiş yakasını doğru ilikledi. Şu ana kadar hiç kimse Belediye de hırsızlık var diyemiyorsa bu sıkı mali politikanın doğru ve haklılığından geliyor.Her şeye rağmen bir katrilyonluk borcun ödenmesi bu disiplini sonucudur..

Sosyal politikalar her belediyenin olmazsa olmazıdır. Ancak Mersin modeli bu alanda da farklı, özgün bir yol izleyerek başarılı bir pratik ortaya çıkardı. Normal dönemlerde başlayan kentin çeşitili yerlerinde dağıtılan çorbalar; çoğunun haddini aşan eleştirilerine rağmen, toplumsal memnuniyetin en üst katına çıkarılması olmuştur. Ayrıca pandemi döneminde özellikle erzak dağıtımında Türkiye’nin bir numarası olmayı da bu sıkı iş disiplini sayesinde başarmıştır.

Mersin modelinin diğer önemli ayağı, tarımsal kalkınma da hem teorik bilgilendirme, hem de  lojistik desteklerle tarımın ayağa kalmasına çok önemli katkı yapmaktır.

Şuana kadar farklı özgün bir çok politika hayata geçmiştir.

KENT LİDERİ OLMAK

Kent Lideri olmak; Şevket Sümer mahallesinde oturan fakir Kürt yurttaş ile Akbelen’de oturan Fakir Türk yurtaşın aynı oranda aynı anda güveneceği kişi olmaktır.

Vahap Seçer bunu çoktan başarmış durumdadır.

Eski içel’in Yörük coğrafyasındaki vatandaşlarımızla; Kurdali, Mevlana, Güneş gibi Kürt yurttaşlarımızın Seçer’ i ağabey, baba, insan evladı, robin hood, gariban babası, delikanlı adam gibi kendi içlerinden geldiği gibi tanımlamaları  çok önemli bir göstergedir.

Seçer, çok dinli, çok mezhepli ve  çok etnik  yapılı Mersin ortamında herkesi kendi liderliğinde birleştirmiştir.

İnanmayan bir saatliğine sokağa çıkıp Başkan Seçer için anket yapabilir… Seçer’in sokağa hakim olması Mersin Modeli’nin önemli ayaklarından birisidir…

Mersin modeli hızla gelişiyor.

Önce KENT  lideri, sonra kadın emeğinin öne çıkarılması ve özgün sosyal politikalar, tarıma verilen hizmetler ve elbette bir belediyenin yapması gerekene yol, su kanalizasyon hizmetlerini de çok çok iyi yaparak halkın yaşam düzeyini iyileştirmektir.

GENEL MERKEZ TÜRKİYE’YE ÖRNEK YAPMALI

CHP’nin  Mersin modeli start verdi. Çok kısa süre sonra Türkiye bu modeli konuşacak.

CHP Genel Merkezinin Mersin modelinden hareketle sosyal demokrasinin yeni nesil belediyeciliği üzerine propaganda çalışmasına başlaması gerekiyor.

Her belediye kendi şartlarına uygun başarı örneklerini vermelidir.

Seçimde yeni yazılmış hikayeniz yoksa  kazanamazsınız. Yeni modeller aslında CHP’nin yazdığı, yazacağı yeni yeni başarı hikayeleri demektir. Genel merkez bu temelde başarıları topluma mal etmek zorundadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM