Anasayfa / Baş Yazar / CHP’DE “VAHAP SEÇER MODELİ”

CHP’DE “VAHAP SEÇER MODELİ”

Mirza Turgut yazdı

Her İl’in kendi, tarihsel ve  güncel sorunları bulunduğu için, Sosyal Demokrasi’nin  her yerde geçerli bir belediyecilik modeli yoktur. Ancak her dönem geçerli  ideolojik, düşünsel DEĞERLERİ vardır ki bu DURUŞ diğer  parti ve ideolojilerden farkını ortaya koyar…

Vahap Seçer’le  birlikte CHP’nin Mersin Modeli adını verdiğimiz RADİKAL DEĞİŞİM dönemi başladı.

Seçer Modeli’nin önemli saç ayakları ve kriterlerini şöyle sıralayabiliriz: 1.1980 darbesi ile yavaş yavaş gerileyen Mersin,1990 sonrası iyece geriledi ve betonlaşmaya dayanan çarpık bir kent hepimizin gözleri önünde ortaya çıktı.

1999 seçimlerinde HADEP’İN Mersin’in Çankaya’sı diyebileceğimiz  Akdeniz Belediyesi’ni alması ve hatta Büyükşehri  de aldığı halde verilmemesinin yarattığı kamplaşma ve GERGİNLİK Seçer’e kadar devam etti.

Kentin çeşitli kompartımanlara ayrıldığı, herkesin herkesle kavga ettiği bir sosyoloji Mersine çok kan kaybettirdi ve görsel-mimari olarak tam anlamıyla katledildi. .

2019 seçimleri ve sonrasında Seçer, en temel sorun olan kutuplaşmayı bitirerek, her kesimin başkanı ve kentin LİDERİ olmayı başarınca MODEL oluşum süreci başladı...

Kentin Seçer etrafında birleşmesi Mersin Modeli’nin olmazsa olmazıydı.Çünkü tüm kesimlerin enerjisini bir araya getirerek güçlü bir SİNERJİK ortam oluşturuldu.

Seçer Modeli’nin ikinci önemli saç ayağı kadın kooperatifleri aracılığıyla kalkınma sürecine kadın emeğinin katkısı

Üçüncü kriter tarımsal destekler ve bu alanda ortaya çıkan inovasyonlar..Örneğin Ankara ve İstanbul’da böyle bir çalışma için şartlar müsait değil

Dördüncü en önemli kriter, geleneksel çözüm yolları ve davranış kalıplarının dijital teknoloji ile sentezi ..Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını yaptığı TEKSİN projesi Türkiye’de ilk defa Mersinde uygulanmaya başladı.

Mersin Modeli, radikal bir kültürel yenilenme sürecini de başlattı. Bir yandan Kent tarihinin bilinmeyen yönlerinin ortaya çıkarılması ve geleneksel davranış kalıpları ve yaşam biçimi yerine; hoşgörülü, demokrat, barışçı ve kardeşlik temelinde yeni bir yaşam tarzının bilinçlere kazınmasını amaçlıyor.

Mersin tarihinde  iki önemli kalkınma (altın çağ) vardır. Birincisi kaza olduğu 1865 sonrası.Yani, Adana Mersin Karayolu ve Demiryolunun yapılması; Ardından Cami ve  kiliselerle birlikte ; okulların faaliyete geçtiği ;ticaretin hızla arttığı,Ticaret Odasının kurulduğu 30 yıllık dönemden bahsediyoruz…

ikinci altın çağ ise 1950 ile 1980 arasında yaşadığımız o güzelim 30 yıl…Bir yandan Mersin Limanını yapımı sürüyor; Ataş yapılıyor; İş Bankası, Sabancı ve Çukurova yeni yatırımlar yapıyor.. yani Mersin en önemli kalkınma sürecini yaşarken, kültürel gelişme alanında da parmakla gösteriliyor…Örneğin Mersin İdmanyurdu birinci ligde koşturduğu, ünlü atlet ve boksörlerin yetiştiği ve  Tevfik Sırrı Gür Lisesi Türkiye markası olduğu yıllardan bahsediyorum.

Sonra gelen yağma dönemi….Kontrol edilemeyen Göç süreci. Özellikle 1990’lı yıllarda Mersinin o güzelim görsel-mimari duruşu ve demokratik ruhunu yok etti..

Vahap Seçer başkan olduktan sonra MÜTHİŞ bir değişim ve kalkınma süreci başladı…Geçmişte yaşanan iki altın çağ üzerinden üçüncü altın çağa doğru adımlar atıldı…Aslında bu süreci, bir nevi RÖNESANS OLARAK (yeniden doğuş) değerlendirebiliriz

İç barışı sağlamış, göç insanlarını tehdit değil, zenginlik olarak gören yepyeni bir ideolojik-düşünsel yaklaşım,kentin tamamını kucaklaması ile öne çıktı.

Mersin modeli CHP içinde tartışılmaya başladı. Kılıçdaroğlu’nun Mersine gelip TEKSİN projesinin açılışını yapması ile “SEÇER MODELİ”  ulusallaşmaya(Mersin dışına çıkması) başladı.

CHP’li belediyelerden çeşitli daire başkanları ya da onların görevlendirdikleri kişiler Mersin’e gelerek, söz konusu model hakkında bilgilere alıyorlar.

Her kentin kendine özgü sorunları üzerinden kendi modeli oluşturulacaktır; Ancak bunun ön koşulu, o kentin başkanın kentin LİDERİ olması, olabilmesidir.

Vahap Seçer Modeli,LİDER olarak kabul görmesiyle birlikte oluşmaya başlamıştır…Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar, Kürt, Arap, Anadolu Alevisi, Yörük her kesim Seçer etrafından birleşmesiyle VAHAP SEÇER modeli başlamıştır

 

 

 

Yazar Ufukturu

Çok Okunan Haber

MESİDER HAREKETE GEÇTİ

MESİDER HAREKETE GEÇTİ Mersin’de yaşayan Silifkeliler’in derneği olan MESİDER,13 Ağustos Cumartesi GÖKBELEN Yaylası’nda gerçekleşecek olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.