Anasayfa / Baş Yazar / Birinci Dünya savaşında sosyalistler niçin bölündü?

Birinci Dünya savaşında sosyalistler niçin bölündü?

Mirza Turgut yazdı

Dünya sol ve sosyal demokrat hareketi, birinci dünya savaşına doğru devrime gidin yol ve yöntem konusunda önemli bir ayrışma yaşamaya başlamıştı; ancak henüz yollar TAM OLARAK ayrışmamıştı.

1914’te başlayan Birinci Dünya savaşı bu ayrışmayı hızlandırdı.

Almanya ile Rusya, yada İngiltere ile Almanya savaşırken, bu ülkelerin sosyalistleri ne yapacaktı?

İşte temel tartışma bu noktadaydı.

Savaşı haklı görüp “vatan savunması “diyerek, savaş hükümetlerine destek mi olacaklar ya da haksız bir savaş diyerek, savaşa karşı mı çıkacaklardı?

Dönemin en etkili sosyal demokrat partisi olan Alman Sosyal Demokrat Parti yöneticileri savaşın “vatan savunması”ve  bu nedenle “haklı bir savaş” olduğundan hareketle, savaşı yürüten Alman militarizmine destek verdiler.

Alman Sosyal Demokrat liderleri takip eden Dünyanın başka ülkelerindeki sosyalist, sosyal demokrat kişi ve gruplarda savaşı vatan savunması olarak değerlendirip, kendi hükümetlerine destek vermeye başladılar.

Halbuki Lenin’in önderliğindeki Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi  savaşın emperyalist çıkar savaşı olduğundan yola çıkarak, haksız ve yağma savaşı olduğun altını çizerek savaşa karşı çıktı.

Alman Sosyal Demokrat Partisi  içindeki  Rosa Luxsemburg ve arkadaşları da  partinin savaşı desteklemesine karşı çıkarak ayrıldılar. Önce Spartaküst Birliği sonra da Alman Komünist Partisi adını aldılar.

1917 yılında Lenin ve arkadaşları Rusya’da BOLŞEVİK devrimini yaptı. Devrimden iki yıl sonra toplanın parti kongresinde, Lenin sosyal demokrasi isminin kirlendiğini burjuvaziye satılmışlığı temsil ettiğini dile getirerek, partinin adındaki sosyal demokrasi isminin kaldırılmasını ve Komunist isminin kullanılmasını istedi ve Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi, Rus Komünist Partisi oldu.

Lenin’i takip eden diğer ülkelerdeki sosyal demokratlarda partilerinden ayrılarak Komünist Parti’leri oluşturdular.

Böylece Dünya solu, önce devrime gidecek yol ve yöntem konusunda, sonra da , savaşa karşı alınacak tutum konusunda önce ideolojik-teorik sonra da örgütsel olarak ayrıştılar.

Alman sosyal demokrat önderleri takip eden partiler sosyalist ve sosyal demokrat ismini kullanırken Lenin’i takip edenler Komünist ismini kullanmaya başladılar. Ve Dünya solu böylece göbeğinden ikiye ayrıldı.

Çok Okunan Haber

KARA KUTU

“ Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz “ Ziya Paşa   Kara Kutu; gazeteci Emin Pazarcı’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir