22 YIL ÖNCEKİ MERSİN SEL FELAKETİ

22 YIL ÖNCEKİ MERSİN SEL FELAKETİ

 

2001 YILI SEL FELAKETİ.

O dönem SUN TV, KENT RADYO VE SUN RADYO’NUN yöneticisiydim.

2001 sel felaketi nasıl olmuştum ve yayın olarak neler yapmıştık.

İşte o günler:

2 Aralık 2001, günlerden Pazar.
Pazar günleri önemli haber olmadığı için meyve, sebze ve balık pazarı haberleri yapılır.
Günlerdir orta düzeyde Mersine yağmur yağıyordu
Toprak iyice suyu çekti.
2 Aralık Pazar günü TV’de otururken, aralıksız yağan yağmurun hızlandığını gördük.
Bunun üzerine, haber merkezindeki arkadaşlarıma kenar mahallelere gidin, birkaç yağmur haberi yapalım talimatı verdim.
Bu arada yağmur daha da hızlandı.
O zaman sevgili Deniz Tuncay ve Timur Ekingen’e canlı yayına çıkın, biraz güncel konulardan birazda yağan yağmurdan bahsedin dedim.
Saat 15.00 sularında Deniz ve Timur canlı yayında konuşmaya başladılar.
Aman allahım o da ne?
Televizyonun 5 hattı kilitlendi.
Herkes imdat evimi su bastı diye feryat ediyor.
Öte yandan kenar mahallelere gönderdiğim haber merkezi ekibi telsizden “abi buralar berbat evler sular altında” dediler.
Pazar günü yağmur haberi yapalım dememden iki saat sonra tüm Mersinin sular altında kalmasına tanık olduk.
Yayın formatımız değişti ve hem vatandaşların taleplerine cevap veriyoruz hem de yetkili durumdaki kişileri uyarıp işin ciddiyetini anlatıyoruz..
Pazar günü olunca belediyeler ve devlet kurumlarının toparlanması kolay olmadı.
VALİ AKİF TIĞ’A “GİT KRİZ MERKEZİ” OLUŞTUR
Canlı yayınımıza her yerden imdat sesleri geliyor.

Kimi belediye başkanlarını sahada yakaladık ve onlarında çığlıklarını Mersine duyurduk.
Evet çok büyük bir tehlike altındaydık. Yağmur soluk almıyor ve şiddetini her geçen saat artırıyordu.
Tece’den Adanalıoğlu’na kadar her kes her yer “kurtarın bizi” diye televizyonu arıyordu.
Biz alt üstü televizyonduk. Yetki ve etkili merci değildik. Ancak bir nevi KİRİZ MASASI kurduk televizyonda. Mevcut çalışan arkadaşlara destek için ve misafir arkadaşlarda yardımımıza geldi(Sevgili Bedi Aydın örneğin)
Biz kriz masası oluşturduk.
Vali Binası TV’nin tam karşısında.
İki saattir Mersinin başına gelen felaketi yayınlıyoruz ve KİRİZ MASASI talep ediyoruz ama Vali bey halen evinde..
Canlı yayına çıktım ve doğrudan Vali Akif Tığ’a hitaben biraz da sert bir tonla “Sayın Vali Kriz masası oluşturmak için daha neyi bekliyorsunuz. Lütfen hemen kriz masasını oluşturun” dedim.
Beş dakika sonra Vali bey evden çıkıp Valiliğe geçti ve yarım saat sonra beni arayarak canlı yayına katıldı ve kriz masası oluşturduklarını ifade etti.
77 SAAT CANLI YAYIN
Şiddetli yağmur 3.5 gün sürdü.
Bizde tam 77 saat canlı yayın yaparak Mersinin selden daha az zarar görmesini sağladık. Elektrikler kesilince jeneratörle yayın yaptık. Ama Kentin büyük bir çoğunluğu bu sefer bizi pilli radyolardan dinlediler. Çünkü Sun tv’nin yanında Kent Radyo ve Sun Radyo’da ortak yayındaydık.
77 saat boyunca neredeyse hiç birimiz doğru dürüst uyumadı. Sık sık sipiker değişikliği yaptık. O zaman zengin bir sipiker kadromuz vardı. Deniz Tuncay, Timur Ekingen,Serdar Aslan, Nazan Turgut, Kamuran Öz gibi.
77 saatlik yayın boyunca çoğu zaman kızdığım kimi gelişmeler oldu. Örneğin bulunduğu mahallede sel yok evi dördüncü katta ve önünde bizim tv açık. TV’den yarın okul yok diye anons geçiyoruz. Ama arkadaş telefon açıyor “yarın okul var mı “ diye soruyor. Halbuki evini su basan insanlar kilitlenmiş telefondan size ulaşmak istiyor. Rahat durumdaki adam gereksiz bir biçimde bizi ve telefonları meşgul ediyor. O anda hemen canlı yayına çıkarak bu tür insanlara bir daha aramayın diye sert çıkıyorum.
Buna benzer başka olayları da yaşadık.
VALİ BİZİ İZLEYİP TALİMAT VERİYOR
Vali Akif Tığ kriz merkezi kurduktan sonra oturup bizim TV’yi izliyor ve bizden aldığı haberlere göre sağa sola talimatlar veriyordu. Bir ara bizimde elektrik sorunumuz oldu. Vali bey hemen aradı “ne oldu ben sizden takip ediyorum. İsterseniz sizin oraya ayrı bir elektrik hattı çektireyim” dedi.
Ama bu arada sorun çözüldü.
Tam 77 saati böyle hiper aktif bir biçimde geçirdik. Sonra yağmur durdu. Durunca bizde yayınımızı durdurduk. Ancak normal yayına geçemedik.
Çünkü selin yarattığı tahribatlar vardı. Bu sefer insanlar bunun çözülmesini istiyordu.
77 saat boyunca yaptığımız CANLI yayında çok çeşitli polemikler yapıldı ama hepsine müdahale ederek engellemeye çalıştım. Örneğin muhalif partilerin eski belediye başkanları ya da il ilçe başkanları tam zamanı diyerek, mevcut belediye başkanlarına saldırıyorlardı.
Bu tür polemiklere müsaade etmedim…
BAŞBAKAN VE YARDIMCILARI, BAKANLAR TV’DEN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI İLETTİLER.
Canlı yayınımızla Ankara’daki politikacıları Mersine bağladık. Başbakan ve bakanlar beni arayarak canlı yayından Mersine hitap etmek istediler. Başbakan Ecevit ve başbakan yardımcıları ile bakanlar TV’miz aracılığıyla Mersin halkına geçmiş olsun dediler.
Bu yayınlar sırasında bende Mersinin AFET KAPSAMINA alınması için bastırdım ve ilgili bakanlardan canlı yayında söz aldım.
Şimdi Cumhurbaşkanı olan Sayın Tayyip Erdoğan o zaman yeni kurulan Ak Parti’nin genel başkanı olarak canlı yayında Mersine geçmiş olsun diyenlerdendi.
Evet 77 saat boyunca yaptığımız canlı yayınla Mersin için çok önemli bir görev yapmıştık. Aynı zamanda Mersinin sel zararlarını Ankara’ya taşımasını da bildik..
YAYINCILIKTA DÜNYA REKORU
Bu arada 77 saat canlı yayınla Dünya rekoru kurduğumuz öğrendik. Eski rekor 43 saat yayınla Almanya’da bir yerel TV’ninmiş..
Rekor kırmışız ama noter tasdiki olmadığı için bir anlamı yoktu.
Üç dört gün nefes almıştık ki yağmur yine başladı. Bu sefer stüdyoya noter getirdik ve canlı yayına başladık.
Bu sefer 74 saat sürdü.

BAKANLA STÜDYODA PAZARLIK YAPTIM

İlki 77 saat, ikincisi 74 saat süren canlı yayınımız boyunca, Mersinin Afet Yardımı alması için, Ankara ve bakanlıklar üzerinde çok önemli LOBİ yaptık.

Dönemin Bayındırlık bakanı Abdülkadir Akcan ile canlı yayında Mersin’deki belediyelerin Afet Yardımı alması için pazarlık yaptım.

Bakan Akcan canlı yayında telefon hattında, İl Valisi Akif Tığ diğer telefon hattında. Tüm Mersin bizi canlı yayında izliyor. Afet yardım katsayısı içini pazarlık yapıyoruz.

O zamanlar beldeler dahil Mersin il genelinde 74 belediye var.

Tamam, afet yardımı gelecek, bunu bakan ilan etti. Pazarlık noktamız, kaç kat sayı ile gelecek?

Ben bakandan 5 katsayı talep ediyorum, bakan ise ancak 2 katsayı ile olabileceğini söylüyor. Bu tartışma ve pazarlık canlı yayında herkesin gözü önünde sürüyor.

Sonunda 3 katsayı ile anlaştık. Mersin’deki tüm belediyelere 6 ay boyunca 3 katsayı ile çarpılan paralar geldi. Yani. Diyelim bir belediye ayda 10 milyon alıyorsa, 6 ay boyunca üç katı yani 30 milyon alacaktı ve aldılar.

Macit Özcan Cumhuriyet meydanı, Sahil, Macit Özcan tesisleri ve kongre merkezini buradan gelen paralarla yaptı.

Anlattığım bu olayı tanık olanlar iyi bilir.

Ama tanık olmayan insanlar içinde inanması güç bir olay…

Ama tam da böyle oldu. Aralık 2001 Mersin sel felaketine bizim dışımızdaki kurum ve kuruluşlar hazırlıksız yakalanmıştı.

Ortam, şartlar bize çok önemli bir görev yükledi ve bizde bunu çok çok iyi yaptık.

Allah bir daha böyle  bir şey göstermesin..

.Mirza TURGUT

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM